Vecāki vidusskolēniem kabatasnaudā dod 5-10 latus nedēļā
Gandrīz trešdaļa vidusskolnieku saņem summu līdz pieciem latiem nedēļā.
Bizness un ekonomika

Vecāki vidusskolēniem kabatasnaudā dod 5-10 latus nedēļā

Jauns.lv

Pieci, desmit lati ir dominējošais nedēļas kabatas naudas apmērs vidusskolas vecuma jauniešiem Latvijā, secināts aptaujā "Jaunieši un nauda".

Aptaujā, kuras laikā ar anketu palīdzību tika aptaujāti 9000 vidusskolas vecuma jauniešu visā Latvijā, secināts, ka 90% jauniešu galvenais ienākumu avots ir vecāku dotā nauda.

36% skolēnu nedēļā saņem kabatas naudu piecu, desmit latu apmērā, 31% saņem summu līdz pieciem latiem, bet 18% vecāki dod 10-20 latu kabatas naudu. Tiesa, gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās, gan arī laukos skolēni nedēļā kā kabatas naudu visbiežāk saņem piecus, desmit latus.

Tāpat aptaujā noskaidrots, ka 40% vecāku bērniem kabatas naudu izsniedz reizi nedēļā, 20% - pāris reizes nedēļā un 24% - teju katru dienu. Vien 5% un 10% bērniem naudu izsniedz attiecīgi vienu vai divas reizes mēnesī.

"Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriāna Kauliņa atzina, ka, lai bērna atbildība par savām finansēm un izdevumu plānošanu nebūtu tikai šķietamība, nozīme ir kabatas naudas piešķiršanas biežumam. "Ja nauda tiek piešķirta retāk, bet regulāri, bērns tiek radināts pie lielākas patstāvības. Šajā ziņā ieguvēji ir lauku bērni, kas nedzīvo pie vecākiem un tāpēc kabatas naudu saņem retāk," uzsvēra Kauliņa.

Viņa norādīja, ka finanšu plānošana ģimenē ir saistīta ar skolēna prasmēm rīkoties ar savu kabatas naudu. Pēc viņas teiktā, bērna iesaistīšana ģimenes ienākumu un izdevumu plānošanā veicina bērna izpratni par to, kā nauda tiek nopelnīta, cik dažādiem mērķiem tā tiek izmantota utt.

Aptaujas dati liecina, ka lielai daļai jauniešu bijusi pozitīva pieredze ar kabatas naudas novirzīšanu uzkrājumu veidošanai - 40% ir sakrājuši naudu un veikuši kāroto pirkumu, kamēr 9% vajadzīgo summu ir sakrājuši, bet pirkumu nav veikuši, iespējams, saprotot, ka nauda nav iegūta vieglā ceļā, un pārvērtējot pirkuma nepieciešamību.

LETA, Foto: shutterstock

Tēmas