Turkmenistānā iedzīvotājiem būs jāmaksā par dabasgāzi
Turkmenistānas prezidents Gurbanguli Berdimuhamedovs sestdien paziņoja, ka viņa valdība sāks uzstādīt gāzes skaitītājus mājsaimniecībām, izbeidzot neierobežotās bezmaksas dabasgāzes piegādi iedzīvotājiem ar enerģētikas resursiem bagātajā Vidusāzijas valstī.
Televīzijā pārraidītajā uzrunā Berdimuhamedovs sacīja, ka valdība cer, ka gāzes skaitītāji mudinās cilvēkus patērēt enerģiju efektīvāk, tomēr nedz prezidents, nedz valstij piederošā dabasgāzes kompānija neprecizēja, kad izmaiņas stāsies spēkā un kādēļ tieši tās tiek veiktas. Tāpat Turkmenistānas valdība nav atklājusi, cik mājsaimniecībām būs jāmaksā par dabasgāzi.
Jaunākais lēmums apliecina tendences, ka Berdimuhamedova autoritārā valdība subsidēto vietējo enerģijas tirgu uztver kā smagu ekonomikas nastu un par lielāku prioritāti nosaka peļņu nesošu enerģijas eksportu.
Aplēses liecina, ka Turkmenistānā ir pasaulē ceturtais lielākais dabasgāzes krājums kādas valsts teritorijā. Kopš 1993.gada gāzes, elektrība un ūdens mājsaimniecībām tiek piegādāts bez maksas. 2006.gadā, kad Berdimuhamedovs kļuva par prezidentu, parlaments atbalstīja bezmaksas enerģijas politikas paplašināšanu līdz 2030.gadam.
Pēdējo mēnešu laikā valdība gan ir norādījusi, ka vietējās enerģijas subsidēšana ir pārāk dārga. Konferencē oktobrī, ko apmeklēja Berdimuhamedovs, kāds delegāts publiski paziņoja, ka bezmaksas gāze valsts iedzīvotājiem izmaksā piecus miljonus ASV dolāru (3,7 miljonus eiro) gadā.
"Skaitītāju uzstādīšana ļaus cilvēkiem ekonomiskāk izmantot dabasgāzi, lai gan maksimālais maksājums par gāzes patēriņu neradīs grūtības iedzīvotājiem, nevienai ģimenei," uzsvēra Berdimuhamedovs.
Valdības laikraksta sestdienas numurā Turkmenistānas valstij piederošā dabasgāzes kompānija aicināja iedzīvotājus uzstādīt gāzes skaitītājus, kas ļaus iedzīvotājiem "normalizēt enerģijas patēriņu".
Berdimuhamedova režīms vienlaikus pastiprina enerģijas eksportu, jo īpaši uz Ķīnu.