Pasaulē

Mladičs atsakās liecināt Karadžiča prāvā

Jauns.lv

Bijušais Bosnijas serbu armijas komandieris Ratko Mladičs otrdien atteicās liecināt Starptautiskajā bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunālā (ICTY) Hāgā sava politiskā līdzgaitnieka bijušā Bosnijas Serbu republikas prezidenta Radovana Karadžiča prāvā, lai gan bija saņēmis tiesas pavēsti un ieradies uz sēdi.

Mladičs atsakās liecināt Karadžiča prāvā...

"Es nevēlos liecināt un atsakos liecināt savas veselības dēļ un tādēļ, ka tas kaitēs mana paša prāvā," sacīja Mladičs ICTY, ko iepriekš bija nodēvējis par sātanisku.

Mladičs tika izsaukts kā aizstāvības liecinieks Karadžiča lietā, un bija gaidāms, ka Karadžičs uzdos Mladičam sešus jautājumus.

Karadžičs, kas prāvā pats sev ir advokāts, jautāja Mladičam, vai viņš jebkad ir informējis viņu par to, ka tiks nogalināti civiliedzīvotāji Srebrenicas pilsētā, ka Sarajevā tiks izmantotas raķetes un bumbas vai ka serbu apdzīvotajās teritorijas notiks etniskā tīrīšana.

Mladičs uz visiem jautājumiem atteicās atbildēt, minot vienus un tos pašus iemeslus.

"Jūs apstiprinājāt manu teoriju, ka šis tribunāls nav likuma tiesa, bet sātaniska tiesa," aizejot noteica Mladičs.

Kopš Bosnijas kara beigām šī ir pirmā reize, kad viņi publiski parādās kopā.

Mladičs un Karadžičs, pret kuriem notiek izmeklēšana, noliedz apsūdzības kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci. Karadžičs apgalvo, ka nav devis pavēles izdarīt kara noziegumus.

Karadžičs tika aizturēts 2008.gada jūlijā Belgradā. ICTY viņam izvirzījis 11 apsūdzības, tai skaitā genocīdā saistībā ar 7,5 tūkstošu musulmaņu vīriešu un zēnu noslepkavošanu Srebrenicas pilsētā 1995.gada jūlijā. Viņam apsūdzības izvirzītas arī par 44 mēnešus ilgušo Bosnijas galvaspilsētas Sarajevas aplenkumu, kurā gāja bojā 10 tūkstoši cilvēku.

Prāva pret Karadžiču sākās 2009.gada oktobrī.

Arī Mladičs ir apsūdzēts par Srebrenicas slaktiņu un Sarajevas aplenkumu. Viņus varēja tiesāt kopā, ja viņi būtu aizturēti apmēram vienā laikā, tomēr Mladiču notvert izdevās vien 2011.gada maijā.

BNS