Slavenākā spoka fotogrāfija ASV uzņemta Baltā nama pagrabā. VIDEO
Pēc plašiem autentifikācijas centieniem, "Baltā nama spoka foto", kurš fotografēts 1950. gadā ir oficiāli pasludināts par pasaulē visvairāk apbrīnoto spoka foto.
Ir vairāki stāsti par bijušo prezidentu spoku atgriešanos Baltajā namā, bet vispopulārākais no tiem ir Abrahama Linkolna spoks, kurš zināms arī kā Baltā nama spoks. Speciālisti apgalvo, ka spoks ēku vajā kopš Linkolna nāves 1895. gadā.
Melnbaltajā fotogrāfijā redzama gara caurspīdīga cilvēkveidīga figūra, kura stāv Baltā nama pagrabā un vēro būvniecības norisi.
Šo oficiālo valdības foto Henrija S.Trūmena prezidentūras laikā uzņēma Baltā nama fotogrāfs Ebijs Rovs. Fotogrāfija tapusi Baltā nama rekonstrukcijas laikā no 1949-1952. gadam. Daudzi eksperti apgalvo, ka tas ir ASV sešpadsmitā prezidenta Abrahama Linkolna spoks.
Par Abrahamu Linkolnu
Abrahams Linkolns bija ASV sešpadsmitais prezidents no 1861. gada 4. marta līdz atentātam pret viņu. Kā atklāts pretinieks verdzības izplatībai Savienotajās Valstīs, 1860. gadā Linkolns kļuva par republikāņu partijas izvirzīto ASV prezidenta kandidātu. Par prezidentu viņš kļuva gadu vēlāk un savas prezidentūras laikā palīdzēja pasargāt Savienotās Valstis no ASV Konfederācijas štatu atšķelšanās ASV pilsoņu kara laikā. Viņš veica pasākumus, kuru rezultātā tika likvidēta verdzība ASV, izdodot 1863. gadā emancipācijas proklamāciju un 1865. gadā ieviešot ASV konstitūcijas Trīspadsmito labojumu.
Piecas dienas pēc faktiskajām ASV pilsoņu kara beigām Linkolns tika nogalināts atentātā. Linkolns tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem ASV prezidentiem. Viņa pazīstamāko Getisbergas runu 1863. gadā uzskata par vispārējo demokrātisko ideālu manisfestāciju.
ASV pilsoņu kara laikā (1861-1865) Abrahams Linkolns bija iecerējis nopirkt visus vergus no tā saucamajiem robežštatiem. Priekšlikumu viņš izsaka vienā no 72 vēstulēm, ko atklātībā nodevusi Ročesteras unversitāte. Prezidents sūtīja vēstuli kādam senatoram 1862. gada martā, kad baiļojās, ka Delavēra, Kentuki, Misūri un Mērilenda, kas robežojās ar dumpīgajiem dienvidu štatiem, pievienosies ienaidniekiem. Četros štatos bija gandrīz pusmiljons jeb 432 622 vergi, par kuriem Linkolns piedāvāja ap 173 miljonus dolāru apmaiņā pret verdzības atcelšanu divdesmit gadu laikā. Ideja nekad nekļuva par realitāti. Verdzību ASV atcēla 1865.gadā.