Pasaulē

Elektroniku Malaizijā ražojot mūsdienu vergi

Jauns.lv

Gandrīz trešdaļa no Malaizijā elektronikas ražošanā nodarbinātajiem 350 tūkstošiem cilvēku strādā apstākļos, kas līdzinās "mūsdienu verdzībai", teikts trešdien publicētā pētījumā.

Elektroniku Malaizijā ražojot mūsdienu vergi...

Pētījumā, ko veica ASV bāzētā organizācija "Verite", tika konstatēts, ka vismaz 28% Malaizijas elektronikas fabrikās strādājošo atrodas parādu verdzībā, nespējot nomaksāt pārmērīgi augstas rekrutēšanas nodevas.

Pētījums ir veikts pēc ASV valdības pasūtījuma, kura aizliedz importēt preces, kas izgatavotas ar piespiedu darbu.

Pētījuma ietvaros aptaujājot 501 elektronikas nozarē strādājošo, noskaidrojās, ka piespiedu darbs ir sastopams visos galvenajos ražošanas rajonos, elektronikas ražošanā, ārvalstu strādnieku vidū, un gan vīriešu, gan sieviešu vidū.

"Šie rezultāti vedina uzskatīt, ka piespiedu darbs Malaizijas elektronikas ražošanā nav tikai atsevišķi incidenti un tiešām var tikt raksturots kā plaši sastopams," teikts šajā pētījumā.

Malaizijas elektronikas nozare ražo pusvadītājus, datoru perifēriskās ierīces, patēriņa elektroniku, sakaru iekārtas un daudz citu produktu un sastāvdaļu daudziem globāliem zīmoliem, tostarp "Apple", "Samsung" un "Sony". Pētījumā netika nosaukti konkrēti zīmoli.

Malaizija ir valsts ar relatīvi augstu labklājības līmeni salīdzinājumā ar tās kaimiņvalstīm, tomēr darba tiesību aizstāvji to bieži kritizē par to, ka Malaizija pienācīgi nenodrošina labklājību tur strādājošajiem diviem līdz četriem miljoniem ārzemnieku.

BNS