Pasaulē trešais karstākais jūnijs – Eiropā gaisa temperatūras pārsniedz 46 grādus
foto: IMAGO/SNA
Pagājušais jūnijs bijis karstākais Rietumeiropā.
Pasaulē

Pasaulē trešais karstākais jūnijs - Eiropā gaisa temperatūras pārsniedz 46 grādus

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Pagājušais mēnesis bija karstākais jūnijs Rietumeiropā, kas vairākos karstuma viļņos piedzīvoja "ekstrēmas" gaisa temperatūras, trešdien ziņoja Eiropas Savienības (ES) Klimata pārmaiņu dienests "Copernicus" (C3S).

Pasaulē trešais karstākais jūnijs – Eiropā gaisa t...

Pasaules mērogā šis jūnijs bija trešais karstākais, kāds līdz šim ticis reģistrēts. Līdz šim karstākais jūnijs pasaulē bija 2024.gadā, bet otrs karstākais - 2023.gadā, informēja C3S.

Ekstrēma tveice bija sevišķi izteikta Eiropā, kas sasilst vairākas reizes straujāk nekā pasaule caurmērā.

Miljoniem cilvēku dažādās Eiropas daļās bija pakļauti augstam karstuma stresam, vidējām dienas temperatūrām Rietumeiropā sasniedzot iepriekš reti redzētus līmeņus, turklāt tas iepriekš nekad nebija noticis jau vasaras sākumā.

Vairākās valstīs tika reģistrētas gaisa temperatūras virs 40 grādiem pēc Celsija. Karstums Spānijā un Portugālē sasniedza 46 grādus.

C3S direktora vietniece Samanta Bērdžesa norādīja, ka karstuma viļņu ietekme Eiropā bijusi "īpaša". To pastiprināja rekordaugstas jūras virsmas temperatūras Vidusjūras rietumos, kas jūnijā sasniedza visu laiku augstāko dienas maksimumu.

"Sasilstošā pasaulē karstuma viļņi, domājams, kļūs biežāki un intensīvāki un ietekmēs vairāk cilvēku Eiropā," sacīja Bērdžesa.

Abi karstuma viļņi - no 17. līdz 22.jūnijam un no 30.jūnija līdz 2.jūlijam - bija saistīti ar karstuma kupoliem, kas iesprostoja silto gaisu virs skartajiem reģioniem, paildzināja sutīgo laiku un saasināja piesārņojumu un savvaļas ugunsgrēkus.

Portugāle, Spānija, Francija, Itālija un liela daļa Balkānu valstu pieredzēja dažas no augstākajām sajūtu temperatūrām, kuras nosaka ne tikai gaisa temperatūra, bet arī citi faktori, piemēram, mitrums.

Maksimālā sajūtu temperatūra uz ziemeļiem no Lisabonas sasniedza 48 grādus pēc Celsija - apmēram septiņus grādus virs vidējās, un bija saistīta ar "ekstrēmu karstuma stresu", ziņoja C3S.

Jūras virsmas temperatūra Vidusjūras rietumos jūnijā bija "īpaši augsta", dažviet par apmēram pieciem grādiem pārsniedzot vidējo. 30.jūnijā tā sasniedza rekordu - 27 grādus pēc Celsija.

Augstāka ūdens temperatūra samazināja gaisa atdzišanu naktīs piekrastē, veicināja augstāku mitruma līmeni un kaitēja jūras dzīvajai dabai.

Rekordlielu karstumu jūnijā pieredzēja 12 valstis un 790 miljoni cilvēku pasaulē. Bīstams karstums pārklāja daļu ASV, savukārt Ķīnā 102 meteoroloģisko novērojumu stacijās tika reģistrēta visu laiku karstākā jūnija diena un dažās no tām gaisa temperatūra pārsniedza 40 grādus.