Pēc 40 gadiem aiz restēm zilonis Čārlijs iziet brīvībā
Dienvidāfrikas Republikā brīvībā iznācis pēdējais šajā valstī zoodārzā turētais zilonis. Čārlijs “aiz restēm” pavadīja 40 gadu.
Viņu sagūstīja 1984. gadā Hvanges nacionālajā parkā Zimbabvē divu gadu vecumā un aizveda uz cirku Dienvidāfrikā, kur iedresēja dažādos trikos. 2000. gadu sākumā Čārliju pārveda uz valsts vienīgo zooloģisko dārzu. Pēdējos gados dzīvnieku aizstāvju organizācijas pieprasīja viņa atbrīvošanu, turklāt pastāvēja bažas par ziloņa veselību.
Atrazdamies zoodārzā, Čārlijs bija liecinieks četru citu ziloņu, tostarp viņa paša mazuļa, nāvei, kurš nenodzīvoja pat mēnesi. 2019. gadā radās bažas, ka zilonis uzrāda stresa pazīmes, kas raksturīgas nebrīvē esošiem dzīvniekiem. Dienvidāfrikas Nacionālais bioloģiskās daudzveidības institūts, kas pārvalda zoodārzu, iebilda, ka zilonis šādu uzvedību apguvis no gadiem ilgā darba cirkā, bet EMS speciālisti apstrīdēja šo apgalvojumu.
Risinājās gadiem ilgas sarunas ar Dienvidāfrikas valdību, kas beidzās tikai, kad EMS aktīvisti iesniedza zinātniskus pierādījumus par ziloņu ciešanām nebrīvē. 20. augustā savvaļas dzīvnieku aizstāvības fonds EMS paziņoja, ka pēc “elpu aizraujoša četru stundu brauciena uz brīvību” zilonis ieradies jaunajā mājvietā privātajā Šambalas rezervātā Limpopo provincē.
Tā ir 10 000 hektāru plaša teritorija ar lielu ziloņu populāciju, pazīstama ar veiksmīgu dzīvnieku atgriešanu savvaļā. Sākumā Čārlijs atradīsies ciešā veterinārārstu un etologu jeb dzīvnieku uzvedības speciālistu uzraudzībā. “Mūsu sapnis ir, ka Čārlijs savā tempā iemācīsies būt tāds zilonis, kādam viņam bija paredzēts būt, un drīz pievienosies jau esošajai ziloņu kopienai Šambalā,” teikts EMS paziņojumā. Dienvidāfrikas Republikā mīt vairāk nekā 25 000 ziloņu. Viņus apdraud malumednieki, kas tūkstošiem ziloņu katru gadu nogalina viņu ilkņu dēļ, turklāt pastāvīgi samazinās piemērots biotops lauksaimniecības zemes un apdzīvoto vietu paplašināšanās dēļ.