Eiropas Parlaments aicina vērsties pret Krievijas iejaukšanos Eiropas Savienības politikā
foto: EPA/Scanpix
Eiropas Parlamenta sanāksme
Pasaulē

Eiropas Parlaments aicina vērsties pret Krievijas iejaukšanos Eiropas Savienības politikā

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Eiropas Parlaments ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā aicina Eiropas Savienību un dalībvalstu politisko vadību "steidzami un enerģiski vērsties" pret Krievijas iejaukšanās mēģinājumiem ES politikā.

Eiropas Parlaments aicina vērsties pret Krievijas ...

Pēc jaunākajiem atklājumiem par Kremļa atbalstītiem mēģinājumiem graut Eiropas demokrātiskos procesus EP deputāti ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā nosoda šādus centienus un uzsver, ka tie ir jāapkaro.

Rezolūcijā pausts sašutums par ticamām apsūdzībām, ka dažiem EP deputātiem ir maksāts par Krievijas propagandas izplatīšanu un ka vairāki deputāti piedalījušies prokrieviskā plašsaziņas līdzekļa "Voice of Europe" darbībā laikā, kamēr Krievija īsteno karu pret Ukrainu. Par rezolūciju nobalsojušie EP deputāti prasa, lai ES un dalībvalstu vadītāji risinātu Krievijas iejaukšanās centienus ne tikai ES iestādēs, bet visā ES.

Atsaucoties uz aizdomām par Krievijas iejaukšanās gadījumiem visā Eiropā, tostarp Bulgārijā, Vācijā un Slovākijā, EP deputāti pauž bažas par to, ka ASV Federālais izmeklēšanas biroja nesen nopratinājis "Alternative für Deutschland" vadošo deputātu Maksimilianu Krahu saistībā ar aizdomām, ka viņš saņēmis naudu no Kremļa aģentiem, un aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā 23.aprīlī Vācijā ir aizturēts viņa parlamentārais palīgs. Eiropas parlaments lika partijai nekavējoties publiski deklarēt savas finansiālās attiecības ar Kremli, un publiskot visu ar Kremli saistīto avotu maksājumu mērķi un precīzas summas.

Lai gan Krievija joprojām ir galvenais ārvalstu iejaukšanās un dezinformācijas avots ES, arī citas valstis ir īstenojušas šādas kampaņas, norāda EP deputāti. Viņi uzsver, ka ES reakcija uz šiem draudiem var būt efektīva tikai tad, ja tā pamatojas uz visaptverošu ilgtermiņa politikas pieeju, ko kopīgi īsteno ES un tās dalībvalstis.

Lai pastiprinātu EP aizsardzību, rezolūcijā ierosināts uzlabot EP drošības kultūru, tostarp veikt rūpīgu iekšējo izmeklēšanu, lai izvērtētu iespējamos ārvalstu iejaukšanās gadījumus, un pilnībā īstenot tā iekšējo sankciju sistēmu. Deputāti vēlas arī obligātu drošības apmācību deputātiem un darbiniekiem, un noteikt atbilstīgu drošības pielaidi un pastiprinātu pārbaudi darbiniekiem.

Rezolūcijā ES Padome tiek aicināta gaidāmajā 14.Krievijas sankciju paketē iekļaut Kremļa atbalstītos plašsaziņas līdzekļus, citas raidorganizācijas un mediju organizācijas, kā arī personas, kas atbildīgas par propagandas un dezinformācijas kampaņām ES.

EP deputāti prasa, lai ES un dalībvalstis noteiktu tādas pašas sankcijas pret "Voice of Europe", Ukrainas prokrievisko oligarhu Viktoru Medvedčuku un viņa līdzgaitnieku Artjomu Marčevski kā pieņēmusi Čehija. Viņi pauž nožēlu par to, ka "Voice of Europe" spējusi atsākt darbību no Kazahstānas un aicina ES dalībvalstis nodrošināt, lai šī medija saturam ES nebūtu iespējams piekļūt.

Rezolūcija pieņemta ar 429 balsīm "par", 27 "pret" un 48 "atturas".