Pasaulē

Nelūgti īrnieki mūsu smadzenēs - pirmo reizi tur atrod dzīvu tārpu

Jauns.lv

Ārsti Austrālijas galvaspilsētas Kanberas slimnīcā bija pieredzējuši daudzus brīnumus, taču atradums kādas pacientes smadzenēs pārsteidza visus — tur bija dzīvs tārps.

Nelūgti īrnieki mūsu smadzenēs — pirmo reizi tur ...

64 gadus vecā paciente no Jaunās Dienvidvelsas štata ilgu laiku sūdzējusies par vēdera sāpēm, caureju, svīšanu nakts laikā un sausu klepu, pēc tam sāka zaudēt atmiņu un kļuva depresīva, līdz pilnīgai izmeklēšanai tika nogādāta Kanberas slimnīcā.

Galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses tomogrāfija atklāja patoloģiju, kas prasīja ķirurģisku iejaukšanos, taču viņas kaišu cēlonis šokēja visus — tas bija smadzenēs iekārtojies parazītisks tārps (Ophidascaris robertsi), kas ir raksturīgs pitoniem. Ārsti izteikušies, ka šis ir pirmais šāds reģistrētais gadījums. Domājams, ka tārps viņas galvā dzīvojis līdz pat diviem mēnešiem.

Tīklveida pitons (foto: "Wikipedia")
Tīklveida pitons (foto: "Wikipedia")

Sieviete dzīvo pie ezera, kur mīt tīklainie pitoni (Python reticulatus). Kaut gan cietušajai nav bijusi tieša saskare ar čūskām, viņa bieži ievāca vietējos augus, kurus izmantoja pārtikā. Austrālijas infektoloģijas eksperts Mehrabs Hoseins žurnālā “Emerging Infectious Diseases” paudis minējumu, ka sieviete par parazīta nēsātāju varētu būt kļuvusi nejauši pēc tādu augu ievākšanas, uz kuriem palikuši pitona izkārnījumi un parazītu oliņas.

“Ja iedomāties cilvēka smadzenes, tad tās, protams, ir diezgan lielas, taču ne milzīgas. Šis tārps bija 8 cm garš, dzīvs un locījās, kad mūsu nabaga ļoti pieredzējusī neiroķirurģe to izvilka ar pinceti,” sacīja Kanberas slimnīcas infektologs Sandžaja Senanjake. “Neiroķirurgi regulāri saskaras ar infekcijām smadzenēs, taču šis atradums bija tāds, kas visas karjeras laikā gadās tikai vienreiz. Neviens nebija gaidījis, ka atradīs kaut ko tādu.”