Sēras Singapūrā: miris vīrs, kurš šo pilsētu padarīja par labklājības zemi. FOTO
Singapūras pirmais premjerministrs Lī Kuanjū, kurš pārvērta šo pilsētvalsti no nelielas ostas pilsētas par turīgu globālas nozīmes centru, pirmdien miris pēc ilgas slimības 91 gada vecumā.
Lī dēls tagadējais premjerministrs Lī Sjaņluns sacīja, ka ar "dziļām skumjām" spiests paziņot par sava tēva nāvi Singapūras Vispārejā slimnīcā.
Premjers izsludināja septiņu dienu ilgas valsts sēras līdz Lī kremācijai 29.martā.
Lī mirstīgās atliekas vispirms tiks aizvestas uz valsts kompleksu "Istana", kur nelaiķi divas dienas privāti vāķēs tuvinieki, bet pēc tam uz piecām dienām tiks novietotas Parlamenta ēkā, kur no viņa varēs atvadīties sabiedrība.
ASV prezidents Baraks Obama bija viens no pasaules līderiem, kas ar atzinību pieminēja Lī, kurš kā autokrātisks valstsvīrs pusgadsimtu bija dominējis Singapūras politikā.
91 gada vecumā miris ilggadējais Singapūras premjers Lī Kuanjū
Singapūriešiem gaidāmas septiņas sēru dienas: mūžībā aizgājis Kuanjū, kuru paši iedzīvotāji mēdza mīļi dēvēt par "tēti". Kuanjū 31 gadu vadīja ...
"Viņš bija patiess vēstures milzis, kuru paaudzes pieminēs kā mūsdienu Singapūras tēvu un vienu no dižajiem Āzijas lietu stratēģiem," teikts Obamas paziņojumā.
"Lī Kuanjū bija leģendāra personība Āzijā un bija plaši cienīts par savu stingro vadību un mākslu pārvaldīt valsti," sacīja ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns.
Lī, kura veselība strauji pasliktinājās pēc viņa sievas nāves 2010.gadā, apmēram septiņas nedēļas atradās slimnīcā smagas pneimonijas dēļ.
Divus gadus pirms nāves Lī pavēstīja, ka ir parakstījis norādījumu ārstiem neveikt procedūru viņa uzturēšanai pie dzīvības.
Lī bija premjerministrs no 1959.gada, kad Singapūra kā britu kolonija ieguva pašpārvaldi, līdz 1990.gadam. Viņa valdības laikā Singapūra 1965.gada 9.augustā ieguva neatkarību pēc neilgas atrašanās Malaizijas sastāvā.
Lī vadībā Singapūra kļuva par jūras tirdzniecības, gaisa transporta, finanšu un augsto tehnoloģiju rūpniecības centru, neraugoties uz valsts nelielo izmēru un svarīgāko dabas resursu trūkumu.
Lī padomus diplomātijā bieži uzklausīja Rietumvalstu līderi, sevišķi par Ķīnu, kuru viņš ātri atzina par pasaules ekonomikas izaugsmes virzītājspēku, un par Dienvidaustrumāzijas valstīm.
Viņš tomēr arī tika kritizēts par politisko pretinieku ieslodzīšanu cietumā un savu kritizētāju finansiālu sagraušanu ar dārgām prāvām vai izraidīšanu trimdā.
Singapūrā tiek stingri kontrolēta runas un pulcēšanās brīvība, kā arī tiek piemēroti miesassodi pat par maznozīmīgiem noziegumiem, piemēram, ēku apķēpāšanu ar grafiti.
Lī dibinātā Tautas rīcības partija (PAP) ir uzvarējusi visās vēlēšanās kopš 1959.gada, un tai tagad pieder 80 no 87 parlamenta deputātu mandātiem.
BNS/Foto: Reuters/AFP/EPA/Vida Press/Shutterstock