Lielbritānijā piedzimis "trīs personu" mazulis
Apvienotajā Karalistē ir piedzimis bērns, izmantojot trīs cilvēku DNS, apstiprināja auglības regulators.
Lielākā daļa DNS nāk no abiem vecākiem un aptuveni 0,1 % no trešās personas - surogātmātes.
Šī novatoriskā metode ir mēģinājums novērst bērnu piedzimšanu ar postošām mitohondriju slimībām.
Ir piedzimuši mazāk nekā pieci šādi bērni, bet sīkāka informācija nav izpausta.
Mitohondriālās slimības ir neārstējamas un var būt letālas dažu dienu vai pat stundu laikā pēc dzimšanas. Dažas ģimenes ir zaudējušas vairākus bērnus, un šī metode tiek uzskatīta par vienīgo iespēju, lai iegūtu veselu bērnu.
Mitohondriji ir mazi nodalījumi gandrīz katrā ķermeņa šūnā, kas pārvērš pārtiku izmantojamā enerģijā.
Bojāti mitohondriji nespēj nodrošināt organismam enerģiju un izraisa smadzeņu bojājumus, muskuļu novājināšanos, sirds mazspēju un aklumu.
Tos nodod tikai māte. Tāpēc mitohondriju ziedošanas ārstēšana ir modificēts IVF veids, kurā izmanto mitohondrijus no veselas donora olšūnas.
Tomēr mitohondrijiem ir sava ģenētiskā informācija jeb DNS, kas nozīmē, ka bērni manto DNS no saviem vecākiem un nedaudz arī no donora. Tās ir pastāvīgas izmaiņas, kas tiks nodotas no paaudzes paaudzē.
Šī donora DNS ir svarīga tikai mitohondriju veidošanai, tā neietekmē citas iezīmes, piemēram, izskatu, un donors nav "trešais vecāks".
Šī metode pirmo reizi tika ieviesta Ņūkāslā, un 2015. gadā tika ieviesti likumi, kas ļauj radīt šādus bērnus Apvienotajā Karalistē.
Tomēr Apvienotā Karaliste uzreiz nevirzījās uz priekšu. Pirmais bērns, kas piedzima, izmantojot šo metodi, 2016. gadā piedzima jordāņu ģimenē, kura ārstējās ASV.
Cilvēka apaugļošanas un embrioloģijas iestāde (Human Fertilisation and Embryology Authority, HFEA) apgalvo, ka līdz 2023. gada 20. aprīlim ir piedzimuši "mazāk nekā pieci" šādi bērni. Tā nesniedz precīzus skaitļus, lai novērstu ģimeņu identificēšanu.