Baltijas valstis, Polija un Ziemeļvalstis nevienojas par EDSO Parlamentārās asamblejas sesijas boikotu Krievijas dēļ
Baltijas valstu, Polijas un Ziemeļvalstu parlamentu deputāti nav spējuši vienoties par Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Parlamentārās asamblejas ziemas sesijas Vīnē boikotu gadījumā, ja tajā tiks atļauts piedalīties Krievijas delegātiem, paziņoja Lietuvas Seima delegācijas EDSO Parlamentārajā asamblejā vadītāja Vilija Aleknaite-Abramiķiene.
Viņa uzsvēra, ka Lietuvas delegācija nemainīs lēmumu neapmeklēt EDSO Parlamentārās asamblejas sanāksmi, kamēr citu valstu delegācijas nolēmušas cīnīties pret Krieviju, atrodoties vienā zālē ar tās delegāciju.
"Lēmums par kopīgu boikotu nav pieņemts. Visas delegācijas ir ļoti vienotas savā atbalstā Ukrainai, tomēr lēmumus [par sēdes apmeklēšanu] pieņems atsevišķi," viņa teica ziņu aģentūrai BNS.
"Man šķiet, ka mēs paliksim vienīgie, jo viņi ir izlēmuši cīnīties ar krieviem sēžu zālē," Aleknaite-Abramiķiene sacīja, paužot viedokli, ka tas var izraisīt haosu un skandālu.
"Mūsu lēmums ir atturēties no došanās uz šo sesiju, un man ir maz iespēju to mainīt," sacīja Lietuvas Seima deputāte no valdības koalīcijas līderes konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti".
Viņa informēja, ka konsultācijas un sekošana situācijas attīstībai turpinās, tomēr Aleknaite-Abramiķiene pauda nožēlu, ka neizdevās noorganizēt kopīgu protesta akciju.
Kā stāstīja Lietuvas Seima deputāte, Ukrainas pārstāvji plāno doties uz Vīni, lai tiktos ar sabiedrotajiem, bet neapmeklēs EDSO Parlamentārās asamblejas sesiju, tādēļ arī Lietuvas delegācija varētu doties uz Austrijas galvaspilsētu, lai tiktos ar Ukrainas kolēģiem.
"Jebkurā gadījumā Lietuvas delegācija nesēdēs vienā zālē ar Krievijas pārstāvjiem," viņa uzsvēra, piebilstot, ka Lietuvas lēmums ir nedoties uz EDSO pasākumu.
Pagājušajā nedēļā pēc tikšanās Viļņā Baltijas valstu, Polijas un Ziemeļvalstu parlamentu delegācijas izplatīja kopīgu paziņojumu, ka Krievija ir jāsauc pie atbildības par Ukrainā pastrādāto un ir jāizveido starptautisks tiesisks mehānisms agresora noziegumu izvērtēšanai.
Paziņojumā pausta dziļa nožēla, ka Eiropas Savienības sankcijām pakļautām personām ir atļauts piedalīties EDSO Parlamentārās asamblejas ziemas sesijā Vīnē, kas notiks dienā, kad apritēs gads, kopš Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā.
Deputāti atzina, ka tādu iespēju Krievijas parlamentārieši izmantos savas propagandas mērķiem.
Visi Krievijas delegācijas pārstāvji ir iekļauti Eiropas Savienības sankciju sarakstos par Ukrainas suverenitātes un teritoriālās nedalāmības pārkāpumiem kopš 2014.gada sākuma.
Kā EDSO galvenās mītnes uzturētājai Vīnei ir jāatļauj visu dalībvalstu delegātiem ieceļot Austrijā, iepriekš norādījis Austrijas ārlietu ministrs Aleksanders Šallenbergs, reaģējot uz 20 EDSO dalībvalstu aicinājumu liegt Krievijas parlamentāriešiem ierasties Vīnē. Viņš atzina, ka sanāksmes norises datumi izraudzīti "ļoti neveiksmīgi".
Sanāksme paredzēta Vīnē 23. un 24.februārī, tieši gadu pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma sākuma Ukrainā.
EDSO šobrīd radušās grūtības ar 2023.gada budžeta apstiprināšanu, jo Krievija atsakās sadarboties. Tas savukārt liedz organizācijai pieņemt, piemēram, tādus svarīgus lēmumus kā nākamās prezidējošās valsts apstiprināšanu.
Tajā pašā laikā nav mehānisma Krievijas izslēgšanai no EDSO vai tās dalības ierobežošanai.