Somija piespiedu kārtā Krievijai atdod vientuļo tēvu, kurš baidās no mobilizācijas
Rustams (vārds mainīts) Somijā ar savu meitu dzīvo jau trīsarpus gadus. Šobrīd meitenei ir 14 gadu, viņa iet skolā, ir apguvusi somu valodu. Rustams divas reizes lūdzis patvērumu. Abos gadījumos viņš saņēmis atteikumu, raksta portāls "Yle".
Tagad vīrietim un viņa meitai draud piespiedu atgriešanās Krievijā. Saskaņā ar Somijas likumdošanu deportācija iespējama pēc otrā negatīvā lēmuma, pat ja pārsūdzēšanas process vēl nav pabeigts.
Pērn februārī Rustams saņēma noraidošu lēmumu pēc otra lūguma piešķirt patvērumu. Viņš lūdza patvērumu, pamatojoties uz savu pievēršanos kristietībai.
Administratīvā tiesa arī pasludināja noraidošu spriedumu 2022. gada nogalē, un drīz pēc tam tika iesniegta apelācija Augstākajā administratīvajā tiesā.
Rezultātā Rustams un viņa palīgi pieprasīja tiesas aizliegumu izpildīt lēmumu par deportācijām. Tā mērķis ir apturēt deportāciju procesu. Taču Augstākās administratīvās tiesas lēmuma nav.
Pia Lindforsa, Bēgļu konsultēšanas centra vadītāja, saka, ka Somijā ir pārāk augsts slieksnis šāda aizlieguma izdošanai. "Ir gadījumi, kad cilvēku piespiedu kārtā atgriež citā valstī, bet lēmums par deportāciju apturēšanu tiek pieņemts vēlāk."
"Es biju virsnieks, bet virsnieku Krievijā trūkst. Esmu pārliecināts, ka mani nosūtīs uz fronti, jo visi bijušie karavīri šobrīd tiek paņemti dienestā," medijam saka 53 gadus vecais Rustams. Viņš apgalvo, ka viņam ir draugi Krievijā, un viņus visus iesauca armijā. "Viņi ir iekļuvuši "Vagner" karaspēkā," saka Rustams.
"Šobrīd Augstākā administratīvā tiesa saprot, ka vīrietim būs jādodas karā. Es nesaprotu, kā viņi nevar izdot pozitīvu lēmumu," saka draudzes mācītāja Pori Kaisa Huhtala, kura palīdz vīrietim un viņa meitai.