Austrālija izjukušā zemūdeņu darījuma lietā Francijai maksās iespaidīgu kompensāciju
Austrālija izjukušā zemūdeņu pasūtījuma lietā Francijas kuģubūvētavai "Naval Group" maksās 555 miljonus eiro lielu kompensāciju, pavēstīja Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs.
Izsakoties par Austrālijas valdības pagājušā gada lēmumu attiekties no pasūtījuma, Albanīzs sacīja: "Tas, kā šis lēmums tika īstenots, radīja milzīgu spriedzi attiecībās starp Austrāliju un Franciju".
"Francija ir svarīgs sabiedrotais - sabiedrotais, ar kuru mums ir kopīgu cīņu vēsture divos pasaules karos, un sabiedrotais, kam ir būtiska klātbūtne Klusajā okeānā laikā, kad spriedze Indijas un Klusā okeāna reģionā nozīmē, ka mums ir jāstrādā ar mūsu partneriem."
Ar šo izlīgumu tiek pavilkta svītra līgumu lietā, sacīja Albanīzs, piebilstot, ka dažas detaļas arī turpmāk būs slepenas.
Vienošanās panākta pēc sarunām ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, kas pateicies par to, "kā tiek atjaunotas labās attiecības Austrālijas un Francijas starpā".
Austrālija 2016.gadā izraudzījās Francijas uzņēmumu "Naval Group", no kura grasījās pasūtīt jaunas zemūdenes. Arī vēlāk Austrālijas aizsardzības un ārlietu ministri apstiprināja Francijas kolēģiem, ka iecere joprojām ir spēkā.
Šī līguma noslēgšana bija aizkavējusies par vairākiem gadiem. Sarunas bremzēja dažādas problēmas, arī Austrālijas prasība, lai lielākā daļa ražošanas notiek lokāli un arī vairums sastāvdaļu tiek ražots Austrālijā.
ASV, Austrālijas un Lielbritānijas līderi 15.septembrī paziņoja par jaunas šo valstu stratēģiskās aizsardzības alianses izveidošanu, kas paredz piešķirt Austrālijai ASV kodolzemūdeņu būvniecības tehnoloģiju, kā arī kiberaizsardzību, pielietojamo mākslīgo intelektu un zemjūras tehnoloģiju iespējas.
Tā rezultātā iecerētā 56 miljardu eiro vienošanās ar Franciju izjuka.
Tam sekoja Parīzes un Kanberas attiecību saasināšanās. Makrons Albanīza priekšteci Skotu Morisonu pat nosauca par meli, bet Parīzes vēstnieks Austrālijā sacīja, ka attiecībās sasniegts bezprecedenta zems punkts.