Eiropa grib mazināt drēbju kalnus izgāztuvēs
Eiropas Komisija nākusi klajā ar priekšlikumiem, kā padarīt preču ražošanu videi draudzīgāku un energoefektīvāku. Liela uzmanība pievērsta apģērba kvalitātes paaugstināšanai un pārstrādei, jo pašlaik pasaulē pārstrādā tikai vienu procentu no tekstilizstrādājumiem.
Apģērbam, elektronikai un daudzām citām precēm jākalpo ilgāk un jābūt vieglāk pārstrādājamām vai salabojamām, norāda Eiropas Komisija jaunajā Aprites ekonomikas rīcības plānā. Turklāt tas palīdz taupīt – jau pašreizējās prasības pērn palīdzējušas patērētājiem Eiropas Savienībā ietaupīt 120 miljardus eiro un samazināt elektroenerģijas patēriņu par desmit procentiem.
Ja ieviesīs jaunās prasības, līdz 2030. gadam tās ļaus ietaupīt enerģijas apjomu, kas ir līdzvērtīgs pašreizējām gāzes piegādēm no Krievijas. Eiropas Komisija iesaka izveidot digitālo produktu pasi ar informāciju par ražošanas procesu, atbilstību vides prasībām, ja tā ir ierīce, cik viegli to būs salabot.
“Viedtālrunim nav jāpārstāj darboties tikai tāpēc, ka tā baterija vairs nav laba. Piemēram, šim telefonam nemaz nav iespējams nomainīt bateriju, ja vien es to neaiznesu tur, kur to pilnībā izjauc. (..) Arī tad, ja salūst jūsu trauku mazgājamā mašīna, jums ir jābūt iespējai nomainīt tās motoru,” teic Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Franss Timmermanss.
“Cilvēki prasa, lai ātrā mode vairs nebūtu modē. Tāpat cilvēkiem ir apnicis, ka ierīces pārstāj darboties, tiklīdz beidzas garantijas termiņš, un tās ir grūti vai neiedomājami dārgi salabot,” norāda Eiropas Savienības vides komisārs Virgīnijs Sinkēvičs.
Patlaban eiropieši sākuši valkāt drēbes divtik īsāku laiku nekā pirms 20 gadiem un lētu apģērbu bieži izmet jau pēc septiņām vai astoņām uzvilkšanas reizēm. Vidēji katrs eiropietis rada 11 kilogramus tekstila atkritumu gadā, vēsta Latvijas Radio. Pasaulē katru sekundi atkritumos nonāk aptuveni viena autokrava ar apģērbu.