Kā zinātnei ziedotas smadzenes palīdzēja notiesāt dubultslepkavu
Pēc tam, kad Īana sieva Diāna 2010. gada vasarā mira epilepsijas izraisītā nāvē, vīrietis atļāva saglabāt daļu sievas smadzeņu medicīnas zinātnes nolūkiem. Trešdien šis smadzeņu paraugs palīdzēja Īanu Stjuartu notiesāt par Diānas slepkavību, raksta BBC. Kā zinātne palīdzēja notvert slepkavu?
"Viņa bija patiešām jauks cilvēks, ar kuru varēja aprunāties ikviens," stāsta Vanesa, kura kopš 1993. gada dzīvoja iepretim Stjuartu ģimenei Anglijas grāfistes Kembridžšīras dienvidu ciematā Basingbornā.
Vanesa allaž apbrīnojusi kaimiņienes, divu bērnu mātes dārzniecības talantu. Dodoties ceļojumos, kaimiņi bieži pieskatījuši viens otra kaķus, kā arī kopā vērojuši uguņošanu svētku laikā.
"Viņi vienkārši šķita ideāla, laimīga ģimene," Stjuartus raksturo Vanesa. "Bija acīmredzami, cik ļoti viņi mīl savus divus zēnus."
2010. gada 25. jūnijā viss mainījies.
Kā apgalvoja Īans Stjuarts, viņš atbraucis mājās no veikala un ieraudzījis savu 47 gadus veco sievu, guļam uz zemes. Vīrietis izsaucis neatliekamo medicīnisko palīdzību. Vēlāk sieviete pasludināta par mirušu.
Togad veiktajā izmeklēšanā secināts, ka Diāna mirusi pēkšņā nāvē no epilepsijas. Pēkšņa negaidīta nāve epilepsijas gadījumā ik gadu nogalina aptuveni 600 cilvēku. Lai gan Diāna nebija cietusi no epilepsijas lēkmes aptuveni 18 gadus, nekādas aizdomas par viņas nāves apstākļiem izmeklētājiem neradās.
Bažas radās vien pēc sešiem gadiem, kad piepeši mirusi cita sieviete - Īana Stjuarta otrā topošā sieva, rakstniece Helēna Beilija.
Izsludināta meklēšanā
Pēc sievas Diānas nāves Īans Stjuarts turpinājis savu dzīvi. Viņš iegādājies sporta automašīnu, pirms sācis attiecības ar miljonāri, bērnu grāmatu rakstnieci Helēnu Beiliju.
2016. gada aprīlī Īans ziņoja par sievietes pazušanu. Abi tolaik jau gatavojušies precībām.
Pēc trīs mēnešiem Helēnas nedzīvais ķermenis tika atrasts "nelabi smirdošā" atkritumu kaudzē zem abu mājas, līdzās viņas takša Borisa līķim.
Vīru atzīst par vainīgu līgavas slepkavībā
Izmeklētāji atklāja, ka Helēnas nāve bijusi slepkavība. Viņu slepus sazāļojis un vēlāk nosmacējis līgavainis Īans Stjuarts. Viņa plāns bija mantojumā saņemt 4 miljonus mārciņu. Helēnas ķermeni vīrietis bija iemetis atkritumu kaudzē zem abu kopīgās mājas Roistonā, Hertfordšīrā.
Pēc tam, kad Īans 2017. gadā uz mūžu tika notiesāts par Helēnas slepkavību, policijai radās aizdomas, ka arī Diānas nāve tomēr būtu atkārtoti jāizmeklē. Tomēr izmeklēšanu kavēja vairāki šķēršļi.
Pirmkārt, Diānas ķermenis pēc nāves tika kremēts. Otrkārt, 2010. gadā pēcnāves ekspertīzes laikā nebija veikta pilna toksikoloģiskā pārbaude. Vienīgā pārbaude tika veikta saistībā ar pretepilepsijas zālēm.
Persona, kas pieņēma lēmumu kremēt Diānas ķermeni, bija viņas toreizējais vīrs Īans.
Neskatoties uz šiem apgrūtinājumiem, izmeklētājiem tomēr bija viens liels un būtisks pavediens, kas varētu iespējamo slepkavības lietu atrisināt.
Diāna bija ziedojusi smadzenes zinātnei
Diāna bija ziedojusi savas smadzenes medicīniskiem pētījumiem, kam pēc sievas nāves bija piekritis arī Īans.
Ja vīrietis nebūtu piekritis ziedot sievas smadzenes, svarīgais pierādījumu avots būtu iznīcināts.
Izmeklētāji atklāja, ka Diānas smadzenes nav izmantotas, bet joprojām tiek glabātas slimnīcā. Detektīvs Žeroms Kents norāda, ka smadzenēm Īana notiesāšanas lietā bijusi izšķiroša nozīme. Gadījumi, kad zinātnei ziedotas smadzenes tiek atkārtoti izmeklētas krimināllietā, ir ļoti reti.
Lai atkārtoti pārbaudītu Diānas smadzeņu audus, tika piesaistīta virkne zinātnieku un patologu.
Profesors Safa Al-Sarrajs, neiropatologs no Karaļa koledžas slimnīcas, tiesā liecināja, ka viņš smadzenēs atklājis "izmaiņas, kas atbilst agrīnai išēmijai", ko viņš definēja kā "šūnu bojājumus skābekļa un asiņu piegādes trūkuma dēļ".
Viņš sacīja, ka šādi bojājumi nevar parādīties "veselam, elpojošam cilvēkam". Šādus smadzeņu bojājumus var novērot gadījumos, ja cilvēks mirst gaisa trūkuma dēļ, pat 30 minūšu ilgu elpošanas problēmu dēļ.
Savukārt citi eksperti liecināja, ka smadzenēs nav atrasti pierādījumi nesen notikušai epilepsijas lēkmei, lai gan tas nenozīmē, ka nav iespējama pēkšņa negaidīta nāve epilepsijas gadījumā. Aizdomīgi bijis arī tas, ka autopsijas dokumentos neesot reģistrēti kādi ārēji sasitumi, kas varētu rasties, Diānai lēkmes laikā nokrītot uz cieta betona seguma.
Motīvs paliek neskaidrs
Tiesa atzinusi Īanu Stjuartu par vainīgu ne tikai Helēnas, bet arī Diānas slepkavībā.
Līdz pat šai dienai nav zināms, kāpēc Īans nogalinājis savu pirmo sievu. Arī kaimiņi ir neizpratnē.
"Īanam bija tik daudz. Viņam bija mīloša ģimene. Viņam bija brīnišķīga dzīve. Viņš vienkārši nezināja, cik ļoti viņam ir paveicies. Daudzi būtu gatavi atdot visu, lai būtu kopā ar tik mīlošu sievu," stāsta Vanesa.
Savukārt mirušās Helēnas draudzene ir nikna uz izmeklētājiem, kuri pienācīgi nav izmeklējuši Īana pirmās sievas nāvi. "Ja viņi būtu darījuši vairāk, lai noskaidrotu, kas ar viņu noticis, mana draudzene Helēna joprojām būtu šeit," viņa saka.