Latviešu viesstrādniece Anglijā kompensācijā piedzen 10 000 mārciņu
foto: Greg Balfour Evans / Alamy/ Vida Press
Kingstona pie Hallas
Pasaulē

Latviešu viesstrādniece Anglijā kompensācijā piedzen 10 000 mārciņu

Jauns.lv

Latviešu viesstrādniece Anglijā no sava bijušā darba devēja caur tiesu kompensācijā izcīnījusi 10 000 mārciņu, raksta "express.co.uk". Priekšnieks viņai bija piemērojis disciplinārsodu par to, ka viņa darba vietā ar kolēģiem nesarunājās angļu valodā.

Latviešu viesstrādniece Anglijā kompensācijā piedz...

Albina Sokolova vairāk nekā 10 gadu strādāja pārtikas uzņēmuma "Humdinger Limited" rūpnīcā Kingstonā pie Hallas. Priekšniecība viņai aizrādījusi, ka viņa darba vietā ar citiem strādniekiem no Austrumeiropas drīkst runāt tikai angliski, lai gan sievietes angļu valodas prasmes bija trūcīgas.

Sokolova, kura pēc tautības ir latviete, bet par dzimto valodu uzskata arī krievu valodu, ikdienā par tulku izmanto savu meitu, bet tikšanās laikā ar priekšniecību viņai atteikti tulka pakalpojumi.

Sokolova, kura no darba atlaista pagājušajā gadā, uzņēmumu iesūdzējusi Darba tiesā, kas lietu izskatīja šī gada jūnijā.

Sieviete apgalvoja, ka aicinājums viņai runāt tikai angliski ir rasu diskriminācija.

Zināms, ka 2015. gadā uzņēmums ieviesis jaunu "valodas politiku", kas noteica, ka "darba vietā ir jārunā tikai angļu valodā". Izņēmums bija tikai pusdienlaika pārtraukums un atpūtas laiks. Darbiniekiem tika skaidrots, ka "kopīga valoda veicinās efektīvu komunikāciju darba vietā visā uzņēmumā".

Tiesā Sokolova norādīja, ka 2017. gadā tikusies ar priekšniecību sakarā ar "valodas politiku" pēc tam, kad no tiešā priekšnieka saņēmusi vēstuli, kurā viņai lūgts uzlabot angļu valodas zināšanas. 

Divarpus gadus vēlāk Sokolova darba devējam lūdza atvaļinājumu, lai Latvijā varētu apmeklēt zobārstu. Priekšniecība lūgumu noraidījusi, jo Sokolova jau "bija izmantojusi atvaļinājumu", bet bezalgas atvaļinājums neesot bijis iespējams.

Galu galā Sokolova vizīti pie zobārsta, kuras laikā bija iecerēts noslēgt implantēšanas procedūru, atcēla, lai varētu apmeklēt darbu, tomēr nākamajā dienā saslima un darbā neieradās. Priekšniecība viņu uzaicināja uz sarunu par neattaisnotu prombūtni, un kā tulci aicināja tajā piedalīties Sokolovas meitu, kura brīvi pārvalda latviešu, krievu un angļu valodu.

Tiesā tika norādīts, ka Sokolovas valodas zināšanas esot gana labas rūpnīcai, bet ne sapulcēm, kurās spriež par disciplīnu un sūdzībām.

Viņa lūdza darba devēju nodrošināt tulku, bet lūgums tika noraidīts, nostādot darbinieci "īpaši nelabvēlīgā situācijā".

Turpmākajās sapulcēs viņa vairs nelūdza tulku, bet viņai līdzi nāca kolēģis, kura valodas zināšanas arī nebija vajadzīgajā līmenī. Galu galā 2020. gada jūlijā sieviete atlaista no darba.

Sokolova tiesā argumentēja, ka priekšniecības iebildumi pret darbinieku sarunāšanos citā valodā, ja tuvumā nebija angļu strādnieku, bija nepamatoti.

Tiesa ilga vairākas dienas, līdz 5. augustā tika pieņemts spriedums par labu Sokolovai - tiesa atzina, ka lēmums izmantot tikai angļu valodu disciplinārajās un sūdzību sanāksmēs nebija pamatots. Tiesa atzina, ka ir "pamatoti nepieciešams", lai valodas politika tiktu īstenota rūpnīcā, bet lēma, ka sanāksmēs ir nepieciešama pilnīga un visaptveroša komunikācija.

Tiesnesis Deivids Džonss sacīja: "Šī lieta parāda, ka disciplinārās procedūras darba vietā izmantotas kļūdaini, un tās bija negodīgi vērstas pret darbinieku, kurš iesniedzis sūdzību."

Tiesa lēma, ka viesstrādnieces atlaišana bijusi nepamatota un netaisnīga. Uzņēmumam jāizmaksā Sokolovai 10 800 mārciņu liela kompensācija.