Strādājošo protesti Grieķijā paralizējuši sabiedrisko transportu un prāmju satiksmi
foto: EPA/Scanpix
Streiks, kuru organizē lielākās arodbiedrības, kas pārstāv gan valsts, gan privātā sektorā strādājošos.
Pasaulē

Strādājošo protesti Grieķijā paralizējuši sabiedrisko transportu un prāmju satiksmi

Jauns.lv / LETA

Grieķijā trešdien otro reizi pēdējās nedēļas laikā norisinās 24 stundu strādājošo streiki, protestējot pret valdības ieceri grozīt likumus par nodarbinātību, kas, kā bažījas arodbiedrības, apdraud strādājošo tiesības un dod darba devējiem maskētu iespēju faktiski pagarināt darbadienas ilgumu.

Strādājošo protesti Grieķijā paralizējuši sabiedri...

Streiks, kuru organizē lielākās arodbiedrības, kas pārstāv gan valsts, gan privātā sektorā strādājošos, paralizējis sabiedrisko transportu un prāmju satiksmi.

Vēlāk ceturtdien pie Grieķijas parlamenta paredzēti vairāki mītiņi.

Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis, kas vada konservatīvo valdību, maijā iepazīstinot ar likumprojektu, norādīja, ka tā mērķis ir modernizēt "antīkos" likumus, kas pieņemti vēl pirms interneta laikmeta, kad vairums strādājošo birojos un rūpnīcās ieradās stingri noteiktā laikā.

Grozījumi piedāvās strādājošiem elastīgākas iespējas pašiem lemt par savu darbalaiku un risinās problēmas, kuras rada ekspluatācija, neapmaksātas virsstundas un nelegālā nodarbinātība, kas ievērojami pieaugusi pelēkās ekonomikas zonā, uzsvēra Micotakis.

Vispretrunīgāk tiek vērtēta norma, kas ļauj darba ņēmējam strādāt līdz desmit stundām dienā, attiecīgi saīsinot darbalaiku nākamajā dienā. Arodbiedrības bažījas, kas tas ļaus darba devējiem uzspiest saviem darbiniekiem faktisku darbadienas pagarināšanu.

Likumprojekts vienlaikus paredz darbiniekiem tiesības ārpus sava darbalaika "atslēgties", "digitālo darba karšu" ieviešanu, lai būtu iespējams kontrolēt strādājošā darbalaika patieso ilgumu, un kopējā virsstundu darba laika pagarināšanu līdz 150 stundām gada laikā.

Likumprojekta kritiķi apgalvo, ka valdības patiesais nolūks esot astoņu stundu darbadienu pagarināt līdz desmit stundām, kā arī atteikšanās no piecu dienu darba nedēļas un no kolektīvajiem darba līgumiem, kā arī apgrūtināt vispārējo streiku organizēšanu.

Opozīcijā esošā galēji kreisā partija "Syriza" aicinājusi valdību atteikties no likumprojekta un paziņojusi, ka "viņiem neizdosies mūs atgriezt 19.gadsimtā".

Tēmas