Radikāls solis? Spānija mājokļu jautājumu risina ar nacionalizāciju
Spānijas varas iestādes nolēmušas risināt mājokļu jautājumu, atņemot īpašniekiem neapdzīvotās telpas. Ikviens, kurš ieguldījis naudu dzīvokļu biznesā, var piedzīvot to, ka viņa īpašums atdots svešiniekiem.
Par ekspropriācijas pionieriem kļuvušas Baleāru salu (to vidū Maljorka un Ivisa) varas iestādes, kas pirmām kārtām ķērušās pie banku īpašumiem – dzīvokļiem, kas atņemti kredītu parādniekiem, tāpat mērķis ir nekustamo īpašumu tirgotāji, investīciju un būvniecības uzņēmumi, arī privātpersonas. Ar šādu revolucionāru pieeju iecerēts palīdzēt teju 5500 maznodrošinātu ģimeņu, tostarp imigrantiem, bet īpašniekiem solīta kompensācija.
Iedrošināti no Madrides
Vēl septiņos reģionos no 17 jau sagatavoti neapdzīvoto dzīvokļu saraksti. Varas iestādes gan pagaidām nogaida uz jauno Mājokļu kodeksu, ko valdība sola apstiprināt līdz marta beigām.
Baleāru arhipelāga valdībā norāda, ka ekspropriē tikai tos dzīvokļus, kas bijuši tukši vairāk nekā divus gadus un kuru īpašniekiem pieder desmit un vairāk īpašumu. Runa ir par dzīvokļiem no 40 līdz 100 kvadrātmetriem, ikmēneša īres maksa būs divreiz zemāka par tirgus cenu, vidēji nepārsniedzot 300 līdz 400 eiro.
Madrides universitātes politoloģijas profesors Emilio Lopess Algero intervijā "Deutsche Welle" norāda, ka Baleāru salas pārvalda Spānijas Sociālistiskās strādnieku partijas un kreiso populistu partijas "Podemos" koalīcija, tie paši spēki, kas ir pie stūres centrālajā valdībā, tā ka savā eksperimentā viņi rēķinās ar atbalstu no augšas.
Pirms piekrist iekļauties valdībā 2019. gadā, "Podemos" uzstāja uz šādu risinājumu, un partijas līderis Pablo Iglesiass pat gribēja ekspropriēt dzīvokļus tiem, kuriem ir pieci īpašumi.
Zaudēti ieguldījumi
Bankas atturas no komentāriem, acīmredzot baidoties lieki izaicināt varas skurbuma pārņemto valdību. Tomēr ir tādi, kas runā, piemēram, firmas "G&G Low Cost" saimnieks Huans Antonio Lopess sniedzis interviju aģentūrai "Europa Press".
Uzņēmēja firmai atņemti deviņi no desmit dzīvokļiem, kas pirms dažiem gadiem iegādāti ēkā, kurai bija nepieciešams kapitālais remonts. Pēc paveiktā darba uzņēmums gaidīja oficiālu atļauju pārdošanai un izmitināšanai, bet tā vietā varas iestādes paziņoja par konfiskāciju. Piedāvātā kompensācija nesedz pat pusi ieguldījumu, un Lopess vērsies tiesā.
Īres īpašumu īpašnieku asociācija notiekošo nosaukusi par "uzbrukumu privātīpašuma tiesībām", kas rada nestabilitāti īpašumu tirgū, var novest pie investīciju krituma būvniecībā un mājokļu cenu augšanas.
Pārbiedēti visi, kam kaut kas pieder
Arī ekonomikas doktors Roberto Senteno "Deutsche Welle" norāda, ka ekspropriācija ir "pretrunā tirgus ekonomikas likumiem un tāpēc nolemta izgāzties". Turklāt lielfirmas atradīs izeju, piemēram, noformējot īpašumus uz čaulas kompāniju vārda.
Daudzi ierindas īpašnieki ir pārbiedēti, kas vēl varētu ienākt prātā jaunajiem revolucionāriem, un mēģina ātri pārdot liekus mājokļus, piemēram, vecāku atstāto mantojumu.
Spānijā sociālo mājokļu celtniecība ritējusi pastāvīgi jau kopš 1921. gada, par valsts naudu uzbūvējot miljoniem dzīvokļu. Tomēr tagadējā sarkano populistu valdība nolēmusi ķerties pie, viņuprāt, vieglāka un ātrāka risinājuma. Ārzemnieki, kas nopirkuši Spānijā sev brīvdienu apartamentus, gan varot nesatraukties, ja tikai parādās tur kaut reizi gadā.