Spānijas valdība piekrīt izmēģināt četru dienu garu darba nedēļu
Spānija varētu kļūt par vienu no pirmajām valstīm pasaulē, kas ar valdības atļauju izmēģina četru dienu garu darba nedēļu. Spānijas valdība piekritusi nelielam izmēģinājuma projektam uzņēmumos, kuri par to interesējušies, raksta "The Guardian".
"Ar četru dienu darba nedēļu (32 stundām) mēs sākam reālās mūsu laiku debates," tviterī raksta viens no idejas autoriem, Spānijas deputāts Injigo Erehons. "Tā ir ideja, kuras laiks ir pienācis."
Šī ideja, pēc atsevišķu uzņēmumu iniciatīvas, savulaik jau guvusi atzinību tādās valstīs kā Vācija un Jaunzēlande. Darba nedēļas saīsināšana tiek vērtēta kā veiksmīgs līdzeklis produktivitātes paaugstināšanai, darbinieku garīgās veselības uzlabošanai un cīņai pret klimata pārmaiņām.
Šobrīd šim priekšlikumam piešķirta vēl svarīgāka nozīme, jo pandēmijas laikā saasinājusies izdegšanas problēma, kā arī zudis darba un privātās dzīves balanss.
Kā norāda deputāts Erehons, Spānija ir viena no valstīm, kurā darba ņēmēji strādā vairāk nekā vidēji Eiropā. "Es uzskatu, ka strādāt ilgāk nenozīmē strādāt labāk," viņš sacīja.
Lai gan precīzas pilotprojekta detaļas ar valdību vēl tiks pārrunātas, viņa partija ir ierosinājusi trīs gadu ilgu projektu, kas no budžeta prasītu 50 miljonus eiro. Šis projekts ļautu uzņēmumiem izmēģināt saīsināto darba nedēļu ar minimāliem riskiem.
Izmaksas, kas saistītas ar uzņēmuma iekļaušanos četru dienu darba nedēļā, valsts pirmajā gadā varētu segt par 100%, otrajā gadā par 50% un trešajā gadā par 33%.
Projektā varētu piedalīties aptuveni 200 uzņēmumi, kuros kopumā strādā no 3000 līdz 6000 darbinieku. Pilotprojekts varētu tikt uzsākts rudenī. Nekur citur pasaulē šāds izmēģinājums tik lielos, valstiskos apmēros vēl nav veikts.
Izmēģinājuma projektu vadītu ekspertu grupa, tostarp valdības, darbinieku arodbiedrību un biznesa lobiju pārstāvji, kuri arī palīdzētu analizēt rezultātus.
Šī iecere sabiedrībā izpelnījusies neviennozīmīgu novērtējumu, piemēram, biznesa asociācijas uzskata, ka ideja ir "vājprātīga", jo, lai izkļūtu no pašreizējās krīzes, esot nepieciešams strādāt tieši vairāk.