ASV karakuģis izbraucis cauri Taivānas šaurumam, ko Ķīna uzskata par savu teritoriju
foto: REUTERS/SCANPIX
Klases "Arleigh Burke" eskadras mīnu kuģis "John Finn".
Pasaulē

ASV karakuģis izbraucis cauri Taivānas šaurumam, ko Ķīna uzskata par savu teritoriju

Jauns.lv / LETA

ASV karakuģis izbraucis cauri Taivānas šaurumam, ceturtdien pavēstīja ASV karaflote.

ASV karakuģis izbraucis cauri Taivānas šaurumam, k...

Klases "Arleigh Burke" eskadras mīnu kuģis "John Finn", kura bruņojumā ir vadāmās raķetes, trešdien izbraucis cauri šaurumam, kas atdala Taivānu no kontinentālās Ķīnas, pavēstīja ASV 7.flote.

Tas ir trešais šāds brauciens kopš Džo Baidena stāšanās ASV prezidenta amatā, un tas "demonstrē ASV uzticību idejai par brīvu un atvērtu Indijas un Klusā okeāna reģionu", teikts paziņojumā.

ASV karakuģi laiku pa laikam veic mācības šaurumā, bieži vien izraisot asu reakciju no Pekinas puses, kas apgalvo, ka Taivāna un apkārtējie ūdeņi ir tās teritorija.

ASV un daudzas citas valstis uzskata, ka Taivānas šaurums ir starptautiskie ūdeņi, kas ir atvērti visiem.

ASV karakuģis izbraucis cauri Taivānas šaurumam tajā pat dienā, kad Pekina apsūdzēja ASV admirāli Filipu Deividsonu centienos pārspīlēt Ķīnas militāros draudus.

Ķīna tuvāko sešu gadu laikā var iebrukt Taivānā, jo Pekina paātrina savus centienus aizstāt ASV militāro varu Āzijā, otrdien brīdināja admirālis Deividsons, kas ir ASV bruņoto spēku augstākā ranga virsnieks Āzijas-Klusā okeāna reģionā.

Demokrātiskā Taivāna ir pastāvīgi pakļauta iebrukuma draudiem no autoritārās Ķīnas puses, kuras līderi uzskata šo salu par Ķīnas provinci, kas kādreiz atkal jāpievieno Ķīnai.

"Es bažījos, ka viņi (Ķīna) paātrina savas ambīcijas aizstāt Savienotās Valstis un mūsu vadošo lomu uz noteikumiem bāzētā starptautiskā kārtībā (..) līdz 2050.gadam," sacīja Deividsons.

"Ir skaidrs, ka Taivāna ir viens no viņu mērķiem pirms tam. Un es domāju, ka šie draudi ir nepārprotami šajā gadu desmitā, faktiski - nākamajos sešos gados," Deividsons paziņoja ASV Senāta komitejai.

Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika. Pekinas valdība uzskata Taivānu par savas teritorijas daļu.

Vašingtona atzina Ķīnas Republiku līdz 1979.gadam, kad tā atzina Ķīnas Tautas Republiku, bet arī pēc tam palika Taivānas galvenā neoficiālā sabiedrotā un militāra atbalstītāja.