Vācijā karantīnas pārkāpējus sāk sēdināt cietumā
Vācijā ar karantīnas pārkāpējiem neauklējas – ja negrib ar labu, tad var nākties šo laiku pavadīt cietumā. Iesākumā paredzēts bargs naudas sods, bet atkārtotas nepaklausības gadījumā jāstājas tiesas priekšā.
Kad policija Landshutā Bavārijā trešo reizi pieķēra 27 gadus vecu vīrieti dzeram alu ar draugiem, neraugoties uz stingro pulcēšanās aizliegumu, likumsargi noskaitās, vēsta "Deutsche Welle".
Pēc trešās reizes aiz restēm
Iepriekšējās audzinošās pārrunas un naudassodos samaksātie daži simti eiro nebija līdzējuši. Šoreiz naudas sodus piemēroja pārējiem kompānijas biedriem, bet recidīvistu nodeva tiesai un uz nedēļu iesēdināja cietumā.
Tas ir pirmais šāds gadījums Vācijā, bet diez vai būs pēdējais. Federālais likums par aizsardzību no infekcijas slimībām paredz naudas sodu līdz 25 000 eiro un ieslodzījumu, ja pārkāpējs kādu aplipinās. Konkrētus sodus var noteikt pašas federālās zemes. Kopš 3. aprīļa distances neievērošana, piemēram, apsēšanās uz soliņa kādam tuvāk par pusotru metru var izmaksāt 500 eiro.
Iziešanai no mājas vajadzīgs iemesls
Vismaigākā attieksme ir Brēmenē un Bādenē-Virtembergā – ja pulcējas vairāk par diviem cilvēkiem ne no viena mājokļa uz ielas, veikalā vai citur publiskā vietā, katram draud sods no 100 līdz 1000 eiro.
Bavārijā minimālais sods ir 150 eiro jau tikai par viena paša cilvēka iziešanu no mājas bez nopietna iemesla. Tiesa, pastaigu pa parku svaigā gaisā tomēr atzīst par pamatotu nepieciešamību, taču ne pikniku ar šašlikiem.
Ziemeļreinā-Vestfālē un Reinzemē-Pfalcā par pulcēšanās ierobežojuma pārkāpumu pirmajā reizē sods ir 200 eiro, atkārtoti pieķerot, divreiz lielāks.
Vēl bargāks sods draud kafejnīcām, krogiem, frizētavām – ja tie vērs durvis, īpašniekiem par sevi un vēl par katru klientu būs jāmaksā 2500 līdz 5000 eiro. Ne velti Vācijā pastāv īpaši sodu katalogi, norāda "Deutsche Welle".
Futbolists samaksā par visiem
Tomēr bargie sodi neatbaida – divās marta pēdējās nedēļās Berlīnē vien policija par karantīnas režīma pārkāpšanu slēdza 850 bārus, kafejnīcas, ūdenspīpju salonus, bukmeikeru kantorus un citus uzņēmumus.
Gelzenkirhenes futbola kluba "Schalke 04" pussargam Aminam Aritam (22) apnika sēdēt mājās, un viņš sarunāja ar draugiem uzsmēķēt ūdenspīpi. Salona saimnieks Esenē pat speciāli viņiem atvēra durvis naktī, kas bija aizliegts pat pirms karantīnas ierobežojumiem. Pusdivos naktī ieradās policija, pārsteidzot desmit viesu kompāniju un personālu.
Futbolists dāsni samaksāja par visiem – ap 70 000 eiro, ieskaitot sodu par salona atvēršanu. Sadusmotā kluba vadība iekasēja no Arita vēl 30 000 eiro, ko viņš iemaksāja palīdzības fondā grūtībās nokļuvušu līdzjutēju atbalstam. Šis ir lielākais viena ārkārtas laika pārkāpēja samaksāts sods Vācijā.
Policisti spiesti vilkt aizsargtērpus
Brandenburgas ciematā Mulrozē kādai kundzei pēc koronavīrusa atklāšanas bija grūti divas nedēļas garlaikoties mājās, un sestdienas vakarā viņa nolēma izbraukt ar auto. Par nelaimi, sieviete iekļuva avārijā.
Kad ieradās policisti, viņa vismaz brīdināja par diagnozi, un likumsargi uzvilka aizsargtērpus, pirms rakstīt protokolu. Neviens neinficējās, citādi pārkāpējai draudētu cietums no trim mēnešiem līdz pieciem gadiem, bet tagad – sods līdz 25 000 eiro.
Bargi sodi ir arī citās valstīs. Itālijā, bez pamatota iemesla atstājot mājas, jāriskē ar 400 līdz 3000 eiro, turklāt valdība atļāvusi reģionālajām varas iestādēm iet soli tālāk par valstī noteiktajiem ierobežojumiem.
Sodi sasniedz vairākus tūkstošus
Polijā slēgti parki, pludmales, lielākā daļa viesnīcu, skaistuma un tetovēšanas saloni, nav pieejamas pilsētu velonomas. Bērni un jaunieši vecumā līdz 18 gadiem drīkst mājas pamest tikai pieaugušā pavadībā.
Pārtikas veikalos un aptiekās vienlaikus drīkst uzturēties līdz trim cilvēkiem uz vienu kasi, no pulksten 10 līdz pusdienlaikam iepirkties atļauts tikai senioriem. Pārkāpējiem draud naudassods no 1100 līdz 6600 eiro.
Lietuvā par karantīnas noteikumu neievērošanu naudassods fiziskajām personām ir 500 līdz 1500 eiro, uzņēmumiem – no 1500 līdz 6000 eiro.