Briti slēgs robežas un imigrantus vērtēs pēc punktiem
foto: AFP/Scanpix
Britu lauksaimnieki ir satraukti, ka vairs nevarēs savu biznesu balstīt uz lēto darbaspēku no Rumānijas un citām Eiropas valstīm.
Pasaulē

Briti slēgs robežas un imigrantus vērtēs pēc punktiem

Kas Jauns Avīze

Lielbritānijā viesstrādnieki, kas gatavi par minimālo algu lasīt kabačus vai uzņemties citus darbus, kur nav vajadzīgas ne īpašas prasmes, ne valoda, vairs nebūs gaidīti.

Briti slēgs robežas un imigrantus vērtēs pēc punkt...

Londona nākusi klajā ar jaunu imigrācijas sistēmu, kas izbeidz brīvu kustību arī no Eiropas Savienības un nosaka prioritāti kvalificētam darbaspēkam.

Lielbritānija pēc 47 gadu dalības 31. janvārī atstāja Eiropas Savienību un vairs neievēros bloka noteikumus, kad decembrī beigsies Brexit pārejas periods.

“Mēs izbeidzam brīvu kustību, atgūstot mūsu robežu kontroli un ievērojot tautas prioritātes,” paziņojusi iekšlietu ministre Priti Patela. Lielbritānijas robežu kontrole bija viens no jautājumiem, ko izmantoja Brexit aizstāvji.

Valdības ierosinātā jaunā imigrācijas sistēma nosaka punktus par katru kvalifikāciju vai prasmi un paredz, ka katram viesstrādniekam jāiegūst vismaz 70 punktu.

Potenciālajam imigrantam, kurš pelnīs vismaz 25 600 mārciņu (30 830 eiro) gadā, par to paredzēti 20 punkti. Tiem, kas pelnīs tikai noteikto minimālo algu – 20 480 mārciņu (24 664 eiro) gadā, par to nepienāksies neviens punkts. Pašreizējais algas slieksnis kvalificētiem imigrantiem Lielbritānijā ir 30 000 mārciņu (36 129 eiro) gadā.

Divdesmit punkti paredzēti arī par pienācīgu prasmju līmeni un vēl 20 – par angļu valodas prašanu “prasītajā līmenī”. Tikpat punktu var iegūt arī par pieprasītu retu kvalifikāciju, bet 10 līdz 20 punktu – par doktora grādiem dažādās nozarēs. Jaunā sistēma neskars vairāk nekā 3,2 miljonus Eiropas Savienības valstu pilsoņu, kas pieteikušies palikt Lielbritānijā.

Uzņēmēji iebilst, ka jaunās kārtības dēļ nebūs iespējams nodrošināt darbarokas ražas novākšanai. Jau 2017. gada rudenī daļa kāpostu un citu dārzeņu sapuva tīrumos, jo trūka 10 līdz 20% viesstrādnieku. Būšot problēmas arī ar jaunāko medicīnas personālu. Valdība iesaka mazināt atkarību no lētā Eiropas darbaspēka un ieguldīt augstajās tehnoloģijās un automatizācijā.

Turklāt 20. februārī sāka darboties paātrināta darba vīzu izsniegšanas procedūra zinātniekiem. Skaitam nav ierobežojuma, šīs vīzas var saņemt spožie prāti no visas pasaules, kas atbilst prasībām. Zinātnes vīzas pārrauga Lielbritānijas Pētījumu un inovāciju aģentūra.