Eiropa godina Ķīnas represiju upuri
foto: AFP/Scanpix
Uiguru aktīvists, universitātes profesors Ilhams Tohti par savas tautas aizstāvēšanu ieslodzīts uz mūžu.
Pasaulē

Eiropa godina Ķīnas represiju upuri

Kas Jauns Avīze

Uiguru aktīvistam Ilhamam Tohti (49), kurš kopš 2014. gada Ķīnā ieslodzīts uz mūžu apsūdzībā par separātismu, piešķirta Vāclava Havela balva, viena no prestižākajām cilvēktiesību atzinībām Eiropā.

Eiropa godina Ķīnas represiju upuri...

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja šogad piešķīrusi šo balvu Tohti un 2003. gadā izveidotai jauniešu organizācijai "Youth Initiative for Human Rights", kas veicina pēckara izlīgumu Balkānos.

Ķīnai savs Gulags

Tohti vairāk nekā 20 gadus strādājis, lai uzlabotu uiguru situāciju, sekmētu starpkopienu dialogu un izpratni Ķīnā. Pekina Tohti izvirzīšanu Havela balvai nosaukusi par atbalstu terorismam.

ANO dati liecina, ka Siņdzjanas Uiguru autonomajā rajonā Ķīnas ziemeļrietumos līdz miljonam uiguru, kazahu un citu musulmaņu ieslodzīti īpašās nometnēs, kur viņus piespiež apgūt komunismu, runāt ķīniešu valodā, noliegt savu kultūru, valodu un reliģiju.

foto: AFP/Scanpix
Viena no pāraudzināšanas nometnēm Ķīnā, Siņdzjanā, kur Pekina plānveidīgi izskauž uiguru un citu tautu valodu, kultūru un ticību.
Viena no pāraudzināšanas nometnēm Ķīnā, Siņdzjanā, kur Pekina plānveidīgi izskauž uiguru un citu tautu valodu, kultūru un ticību.

Pekina sākotnēji noliedza šādu nometņu pastāvēšanu, bet tagad apgalvo, ka tie ir profesionālās apmācības centri, kuros musulmaņu tautu pārstāvji apgūst profesiju un ķīniešu valodu.

Ar masu un varu iznīdē citas tautas

Siņdzjanas pamatiedzīvotāji uiguri ir tjurku tauta, galvenokārt musulmaņi. Siņdzjanā dzīvo arī kazahi, kirgīzi, uzbeki un citu islāmam piederīgu tautu pārstāvji. Tomēr pēdējās desmitgadēs Siņdzjanā apmetušies uz dzīvi daudzi ķīnieši no citiem Ķīnas apgabaliem, un uiguri vairs nav Siņdzjanas iedzīvotāju vairākums.

Prokuratūra Siņdzjanā septembrī atzina, ka no visām Ķīnā 2017. gadā veiktajām aizturēšanām piektā daļa notikusi šajā autonomajā rajonā, kaut gan tur dzīvo tikai 2% no visas valsts iedzīvotājiem.

Čehijas pirmais prezidents Havels, kurš mūžībā aizgāja 2011. gadā, bija rakstnieks, dramaturgs, politiķis, cilvēktiesību aizstāvis un viens no galvenajiem cīnītājiem 1989. gada Samta revolūcijā pret komunisma jūgu.

Viņa vārdā nosaukto balvu 2013. gadā nodibināja Eiropas Padome, organizācija Harta 77 un Vāclava Havela bibliotēka. Balvas apmērs ir 60 000 eiro.

Pekinā parāde, Honkongā šauj

Tikmēr Pekinas Tjaņaņmeņas laukumā ar grandiozu militāro parādi atzīmēta komunistu varas 70. gadadiena. Par atbildi Honkongā noritējuši plaši demokrātijas atbalstītāju protesti pret centrālo valdību.

Ķīnas Tautas Republikas 70. gadadiena

Pekinas centrā ar vērienīgām svinībām un grandiozu militāro parādi tiek atzīmēta Ķīnas Tautas Republikas dibināšanas 70. gadadiena, vēsta “Independent”.

Tūkstošiem cilvēku melnās drānās skandēja saukļus pret komunistisko partiju, plīvoja Ķīnas sarkanie karogi, uz kuriem bija uzzīmēti melni krusti, ielās izkaisītas neīstas banknotes, ko ķīnieši parasti izmanto bērēs. Šajā reizē policija pirmo reizi atklājusi uguni ar kaujas patronām, ievainojot 18 gadu vecu skolnieku. Policisti apgalvo, ka viņiem uzbrukts.