Rietumu diplomāti Kubā varētu būt cietuši no pretodu līdzekļiem, nevis "akustiskajiem uzbrukumiem"
Vairāku desmitu Kubā strādājušo ASV un Kanādas diplomātu sūdzības par veselības problēmām varētu būt izraisījuši nevis nenoskaidrotie "akustiskie uzbrukumi", bet gan neirotoksīns pretodu pesticīdos, teikts piektdien publicētā pētījumā.
No 2016.gada nogales līdz 2018.gadam vairāki desmiti ASV un Kanādas diplomātisko misiju darbinieki sūdzējās par neparastiem simptomiem, tostarp redzes un dzirdes traucējumiem, reiboni un galvassāpēm. ASV prezidenta administrācija apsūdzēja Kubu, ka tā veikusi "akustiskus uzbrukumus" ar slepenu skaņas ieroci. Notikušā rezultātā Otava un Vašingtona samazināja personālu savās diplomātiskajās misijās Havanā.
Taču Lielbritānijas Smadzeņu atjaunošanas centra un Kanādas Jaunskotijas Veselības aizsardzības pārvaldes kopīgā pētījumā apšaubītas apsūdzības par "akustiskajiem uzbrukumiem".
"Pārstāv specifiski toksīnu tipi, kuri iedarbojas uz nervu sistēmu, un tie ir insekticīdi, pesticīdi un organofosfāti - specifiski neirotoksīni," pavēstīja pētījuma vadošais autors Alons Frīdmens.
Kuba regulāri izmanto veselībai potenciāli bīstamus pesticīdus kukaiņu iznīcināšanai, bet no 2016.gada veica plašu pesticīdu izsmidzināšanas programmu cīņai ar Zikas vīrusa izplatību. Diplomātu biroji un mājas bija starp tām vietām, kuras bija jāapstrādā ar pesticīdiem.
Pēc Frīdmena teiktā, tiek plānots sadarbībā ar kubiešu zinātniekiem paplašināt pētījumus, ietverot tajos plašus iedzīvotāju slāņus, lai noskaidrotu, vai arī citi valsts iedzīvotāji nav cietuši no neirotoksīniem.