Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Honkongā septīto nedēļas nogali pēc kārtas tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās, lai pieprasītu lielāku neatkarību no Ķīnas. (Foto: AP/Scanpix)

Tūkstošiem cilvēku Honkongā protestos pieprasa lielāku neatkarību no Ķīnas 8

Ārzemēs
2019. gada 21. jūlijā 15:17 2019. gada 21. jūlijā 15:17 | Papildināts, 2019. gada 21. jūlijā 20:13
  Jauns.lv / LETA
Honkongā septīto nedēļas nogali pēc kārtas tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās, lai pieprasītu lielāku neatkarību no Ķīnas.

Demonstrācijas izskaņā protestētāji apmētāja Ķīnas valdības pārstāvniecību ar olām un apzīmēja ar grafiti. Vēlāk izcēlās arī protestētāju un policijas sadursmes, un policisti izmantoja asaru gāzi un gumijas lodes protestētāju izklīdināšanai.

Protestu organizatori ziņoja, ka šodien demonstrācijā piedalījušies aptuveni 430 000 cilvēku.

Protestus Honkongā sākotnēji izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan protestu spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, pret vietējo valdību vērstais saniknojums nav mazinājies, protestētājiem pieprasot demokrātiskas reformas.

Protestētāji vēlas, lai no amata atkāpjas Pekinas atbalstītā Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama, lai tiek veikta neatkarīga izmeklēšanu par policijas reakciju uz demonstrācijām un minētais likumprojekts tiek atcelts pavisam. Demonstrācijās arī izskanējusi prasība pēc vispārējām vēlēšanu tiesībām.

Honkongā septīto nedēļas nogali pēc kārtas tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās, lai pieprasītu lielāku neatkarību no Ķīnas. (Foto: AFP/Scanpix)

Lai gan Honkonga ir Ķīnas daļa, tai ir īpašā administratīvā rajona statuss ar plašu autonomiju. Protestētāji baidās no komunistu pārvaldītās Ķīnas tiesību sistēmas un uzskata, ka izdošanas likumprojekts iegrožos bijušās britu kolonijas autonomiju, kas garantēta līdz 2047.gadam.

Demonstranti apsūdz Pekinu par brīvību un kultūras ierobežošanu Honkongā, izmantojot nevēlētos reģionālos līderus.

Honkongai kā bijušajai Lielbritānijas kolonijai, kas kopš 1997.gada iekļauta Ķīnas sastāvā, tomēr ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņi bauda plašākas tiesības nekā kontinentālajā Ķīnā.

Kāda 35 gadus veca protestētāja ziņu aģentūrai AFP atklāja, ka šajās demonstrācijās piedalās pirmo reizi un viņu uz šādu soli pamudinājis televīzijas sižets par pensionāru demonstrāciju.

"Ja pat omītes protestē, kā mēs varam vienkārši skatīties to pa televizoru," viņa piebilda.

Pārsvarā demonstrācijas noritējušas mierīgi, taču reizēm notikušas policistu sadursmes ar radikālāk noskaņotajām protestētāju grupām, kas uzskata, ka gadiem ilgie mierīgie protesti neko nav devuši.

Policija arī agrāk ir izmantojusi asaru gāzi un gumijas lodes pret protestētājiem.

Honkongā septīto nedēļas nogali pēc kārtas tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās, lai pieprasītu lielāku neatkarību no Ķīnas. (Foto: AP/Scanpix)

Gatavojoties kārtējām demonstrācijām, Honkongas centrā tika pastiprināti drošības pasākumi un izvietoti policijas papildspēki.

Policija šoreiz liedza protestētājiem doties gājienā pa iecerēto maršrutu, to saīsinot, taču liela daļa demonstrantu ignorēja policijas ierobežojumus un devās uz biroju, kas pārstāv Ķīnas valdības intereses Honkongā.

Tūkstošiem protestētāju nobloķēja ielu pie debesskrāpja, kurā atrodas birojs, saslēja tur barikādes un apmētāja ēku olām un citiem priekšmetiem un apzīmēja ar grafiti.

Kad rajonā ieradās policijas papildspēki, protestētāji atkāpās, taču dažas stundas vēlāk izcēlās protestētāju sadursmes ar policiju.

Vienā no Honkongas dzelzceļa stacijām protestētājiem uzbrukusi grupa Ķīnas valdības atbalstītāju. Viņi piekāvuši vairākus protestētājus, kā arī žurnālistus, kas filmēja notiekošo.

Citi šobrīd lasa

Kas patiesībā notika ar Hariju un Meganu, un kas tad īsti viņus gaida tālāk 9
VIDEO: iedzīvotājs ziņo par nomaldījušos 6 gadus vecu bērnu Rīgas sabiedriskajā transportā
Zinātnieki izsaka versiju, kas, iespējams, ir baisā koronavīrusa izcelsmes avots 5
Tēmas: Ķīna
Skatīt visus komentārus

Михаэля Шумахера сфотографировали лежащим в постели

«Я даже подходить не хочу!»: на «Давай поженимся!» жених испугался 20-летней невесты