“Man nekad nav bijusi vēlme pat apceļot Franciju” - pēc 3 nedēļām komā britu sieviete pamostas un runā tekošā franču valodā
“Es joprojām nesaprotu, kā spēju tik labi runāt franciski. Man pat nekad nav bijusi vēlme aizceļot uz šo zemi!”. Bija 2006. gads – Helēna Rūda bija ceļā uz mājām, kad viņas vadītajā automašīnā ietriecās balts furgons. Spēcīgs sitiens pa galvu bija pēdējais, ko Helēna atceras – pareizāk sakot, tas bija ārstu secinājums, apskatot sievietes gūtās traumas. Patiesībā Helēna neatcerējās neko no avārijas un neko, kas noticis gadu pirms tās.
Lai glābtu sievietes dzīvību, Helēnai tika izraisīta mākslīgā koma – ar medikamentu palīdzību uzturēts stāvoklis, kad pacients atrodas dziļā bezsamaņā. Mākslīgā koma tiek izmantota, lai pasargātu cilvēka smadzenes no tūskas rašanās, samazinot galvas smadzeņu vielmaiņas ātrumu.
Pēc trīs nedēļām Helēna sāka nākt pie samaņas un tika nogādāta vietējā slimnīcā. Dīvainākais bija tas, ka sievietes pirmie vārdi pēc pamošanās bija franciski. Pirms 30 gadiem Helēna bija apguvusi vācu un franču valodu iesācēju līmenī, taču nekad dzīvē to tā arī nebija izmantojusi. Pamostoties no komas, sieviete runāja tekošā franču valodā, pārsteidzot savus tuviniekus un draugus.
Ārsti uzskata, pastāv termins “ārvalstu akcenta sindroms” - proti, atsevišķiem pacientiem pēc pamošanās no komas novērota tendence runāt dzimtajā valodā ar dīvainu ārvalstu akcentu. Taču tas nebija Helēnas gadījums – viņa brīvi spēja sarunāties franciski divas nedēļas.
Sieviete vietējā slimnīcā pavadīja vairākus mēnešus, bet pēc tam vēl gadu smadzeņu rehabilitācijas centrā. Viņai viss bija jāmācās no jauna: “Es neatceros šo periodu, draugi man atstāstīja, ko es darīju, ko runāju,” stāsta Helēna.
Šis gan nav pirmais gadījums, kad cilvēks, kurš pamodies no komas, sācis runāt svešā mēlē. 2016. gadā 16 gadus vecs futbolists Rubens Nsemo, pamosties no komas sāka runāt spāņu valodā, kaut arī zēns bija amerikānis.