Trampa atbalsts Saūda Arābijai izraisa asu reakciju Kongresā
ASV prezidenta Donalda Trampa atbalsts Saūda Arābijai pēc laikraksta "The Washington Post" žurnālista un Rijādas kritiķa Džamala Hašogi slepkavības izsaucis asu ASV likumdevēju reakciju, kas uzstāj, ka ASV būtu jāapsver papildu sankcijas, kā arī tālāka slepkavības izmeklēšana.
Kā Trampa republikāņi, tā opozīcijas demokrāti pauduši savu nostāju, reaģējot uz Trampa paziņojumu, ka viņš atbalsta ASV attiecības ar Saūda Arābiju, viedokli argumentējot ar to, ka ASV Tuvajos Austrumos ir nepieciešams spēcīgs sabiedrotais, Rijādas partnerību cīņā ar terorismu un simtiem miljardu dolāru biznesa darījumos.
Kā sacīja Senāta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs republikānis Bobs Korkers, šāda nostāja atgādina situāciju, kurā Baltais nams darbojas kā Saūda Arābijas kroņprinča Mohammeda bin Salmana sabiedrisko attiecību aģentūra.
Kongresam būtu jāapsver viss, kas ir tā rīcībā, lai reaģētu, arī ar likumu pieprasot noskaidrot bin Salmana lomu Hašogi slepkavībā.
Demokrātu senators Bobs Menendess aicināja Trampu līdz februārim viest skaidrību par to, vai bin Salmans ir atbildīgs par Hašogi slepkavību, kas notika Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, Turcijā.
Republikāņu senators Lindsijs Greiems pauda atbalstu "nopietnām sankcijām" pret Saūda Arābijas karaliskās ģimenes locekļiem.
Pārstāvju palātas Ārlietu komisijas loceklis demokrāts Eliots Engels pārmeta Trampam, ka viņš "cenšas sliktus darbus paslaucīt zem tepiķa".
Trampa atbalsts Saūda Arābijai raisa šaubas par ASV izlūkdienesta spējām, kas vēl nav nācis klajā ar ziņojumu par Hašogi slepkavību, sacīja Engels.
Tramps, kurš šobrīd ir Floridā, trešdien izteica pateicību Saūda Arābijai, minot naftas cenas kritumu un tviterī norādot, ka tas "Amerikai un pasaulei ir kā liels nodokļu samazinājums".
ASV dzīvojušais laikraksta "The Washington Post" līdzstrādnieks un Saūda Arābijas kroņprinča bin Salmana kritiķis Hašogi 2.oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, kur viņš bija ieradies, lai saņemtu laulībām ar Turcijas pilsoni nepieciešamos dokumentus.
Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, bet vēlāk apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā Stambulā zaudējis dzīvību dūru cīņā, līdz visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu pastrādātā slepkavībā. Saūda Arābijas prokuratūra noliegusi, ka kroņprincis būtu saistīts ar Hašogi slepkavību.