Ziemeļkoreja sākusi demontēt raķešu dzinēju izmēģināšanas centru
Ziemeļkoreja ir sākusi demontēt svarīgākos objektus raķešu dzinēju izmēģināšanas centrā, pirmdien paziņoja ekspertu grupa "38 North".
Ar komercsatelītu uzņemti attēli liecina, ka Sohe centrā Ziemeļkorejas ziemeļrietumu piekrastē ir uzsākta apstrādes ēkas un raķešu dzinēju izmēģinājumu platformas demontāža.
Kosmosa nesējraķešu dzinēji ir viegli pielāgojami izmantošanai ballistiskajās raķetēs, un novērotāji ir pauduši uzskatu, ka Phenjanas raķešu programma ir aizsegs ieroču izmēģinājumiem.
"38 North" analītiķis Džozefs Bermudess nosauca uzsākto demontāžu par "svarīgu pirmo soli", lai Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns izpildītu saistības, kuras viņš uzņēmās, jūnijā Singapūrā tiekoties ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.
Tā kā "tiek uzskatīts, ka [Sohe] bija svarīga loma tehnoloģiju izstrādē Ziemeļkorejas starpkontinentālo ballistisko raķešu programmai, šie [demontāžas] centieni ir nozīmīgs uzticēšanās veicināšanas pasākums no Ziemeļkorejas puses," sacīja Bermudess.
ASV aizsardzības resora amatpersona tomēr paziņoja, ka Pentagons neseko tam, kā Sohe centrā notiekošais ir saistīts ar Ziemeļkorejas denuklearizāciju.
Tramps pirmdien atzina, ka ir "ļoti priecīgs" par progresu sarunās ar Ziemeļkoreju. Vienlaikus novērotāji un mediji vērsa uzmanību uz to, ka mēnesi pēc vēsturiskā Trampa un Kima Singapūras samita nav nekādu konkrētu rezultātu.
"Pēdējos deviņos mēnešos Ziemeļkoreja nav palaidusi nevienu raķeti. Tieši tāpat nav bijis kodolizmēģinājumu. Japāna ir priecīga, visa Āzija ir priecīga," tviterī ierakstīja Tramps.
"Bet Viltus Ziņas apgalvo, nevaicājot man (vienmēr anonīmi avoti), ka es esot dusmīgs, jo tas nenotiek pietiekami ātri. Nepareizi - esmu ļoti priecīgs!"
ASV prezidents tikās ar Kimu Čenunu 12.jūnijā bezprecedenta samitā Singapūrā, un tā gaitā Ziemeļkorejas līderis apņēmās strādāt pussalas denuklearizācijas virzienā.
Tomēr līderu parakstītajā dokumentā nav minēts konkrēts procesa grafiks, kā arī noteikts tas, kā tas tiks īstenots. Sagaidāms, ka diplomāti tagad precizēs vienošanās detaļas.
Kaut arī kopš samita pagājis vairāk nekā mēnesis, nav ziņu par konkrētu progresu, un Ziemeļkoreja paudusi sūdzības, ka amerikāņi izvirza vienpusējas pretenzijas.