Apgalvojumi par CIP cietumu Lietuvā esot uzpūsti kā ziepju burbuļi
Pasaulē

Apgalvojumi par CIP cietumu Lietuvā esot uzpūsti kā ziepju burbuļi

Jauns.lv

Lietuvas bijušais bruņoto spēku komandieris Jons Kronkaitis piektdien paziņoja, ka viņam nav pamata domāt, ka Lietuvā savulaik pastāvējis ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) slepens cietums.

Apgalvojumi par CIP cietumu Lietuvā esot uzpūsti k...
Vai tiešām pasaules mediji pavisam nepamatoti uzpūtuši „ziepju burbuli”?

Šādi apgalvojumi visdrīzāk esot nepamatoti uzpūsti - kā ziepju burbuļi.

"Es nedomāju, ka tāds lietas [slepens CIP cietums Lietuvā] notika, tas ir uzpūsts ziepju burbulis, un neko labu Lietuvai tas nedod. Es nezinu, kas man liktu domāt, ka [slepens CIP cietums Lietuvā] pastāvēja. Mēs varam safantazēt nezin ko. Dažkārt pie manis nāk cilvēki un sarunā visādas fantastiskas lietas," preses brīfingā sacīja Kronkaitis pēc liecības sniegšanas Seima valsts aizsardzības un drošības komisijai, kura veic parlamentāro izmeklēšanu saistībā ar mediju apgalvojumiem, ka Viļņas pievārtē savulaik pastāvējis CIP cietums, kurā turēti augsta ranga "Al Qaeda" kaujinieki.

Kronkaitis komandēja Lietuvas bruņotos spēkus no 1999.gada līdz 2004.gada vidum.

Saskaņā ar bijušā bruņoto spēku komandiera Kronkaiša teikto viņa pilnvaru laikā nekas neesot ticis runāts par terorismā apsūdzētu personu uzturēšanos Lietuvā, un nekādi ar to saistīti lēmumi neesot tikuši pieņemti.

Vienlaikus Kronkaitis neizslēdza iespēju, ka šāds slepens cietums varēja pastāvēt arī bez viņa tolaik pārvaldītās institūcijas un arī bez prezidenta ziņas.

"Bez prezidenta institūcijas ziņas notikt varēja ļoti daudz kas, arī šodien Lietuvā bez prezidenta ziņas notiek daudz dažādu lietu. Tas gan nenozīmē, ka tās ir likumīgas, bet par to, ka prezidents varēja dot kaut kādu atļauju - man nav pamata tā uzskatīt," klāstīja Kronkaitis.

Viņš arī norādīja, ka, ja kaut kas tāds Lietuvā notika, tad to nevarēja turēt slepenībā.

Atbildot uz jautājumu, kas varētu zināt par šāda cietuma eksistenci, Kronkaitis ironizējot atbildēja, ka tie varētu būt "dabas draugi un zvejnieki".

Pēc Kronkaiša vārdiem, ziņas par CIP cietumu Lietuvā kaitē valsts tēlam, tāpēc nepieciešama izmeklēšana, kas atspēko šādus apgalvojumus.

"Nepieciešams pielikt punktu [apgalvojumiem par CIP cietumu Lietuvā], izmeklēšana ir nepieciešama, citādi šī liet uzpeldēs atkal un atkal," uzsvēra Kronkaitis.

Piektdien Seima komisija iztaujāja arī Viļņas lidostas vadītāju Mindaugu Ivanausku, Civilās aviācijas pārvaldes direktoru Ķēstuti Aurilu, kā arī vairākus bijušos un esošos Valsts drošības departamenta darbiniekus.

Liecības jau sniegušas vairākas augstas amatpersonas un kā pēdējie tiks izjautāti arī eksprezidenti Valds Adamkus un Rolands Pakss, bijušais premjers Aļģirds Brazausks, bijušais Seima spīkers Arturs Palausks, kā arī viņu padomnieki.

Pilns nopratināmo saraksts tiek turēts slepenībā.

Saskaņā ar plašsaziņas līdzekļos pausto informāciju slepenais CIP cietums atradies Valsts Drošības dienesta mācību bāzē Antaviļu ciemā netālu no Viļņas.

Jau vēstīts, ka Lietuvas Seims šomēnes pieņēma rezolūciju, kurā parlamenta valsts drošības un aizsardzības komisijai uzdots veikt parlamentāro izmeklēšanu saistībā ar apgalvojumiem par iespējamo CIP cietuma pastāvēšanu Viļņas pievārtē.

Komisijai izmeklēšanas gaitā jānoskaidro, vai Lietuvā savulaik tikušas nogādātas CIP aizturētas personas, vai šīs personas tikušas turētas ieslodzījumā Lietuvas teritorijā, kā arī vai jautājumus saistībā ar izlūkdienestu ieslodzījuma vietu atrašanos Lietuvā un ieslodzīto transportēšanu un ieslodzīšanu Lietuvā izskatījušas valsts iestādes, tostarp politiķi, dažāda ranga amatpersonas un valsts dienestu darbinieki.

Pirmo reizi ziņas par slepeno CIP cietumu izskanēja 20.augustā, kad "ABC News", atsaucoties uz anonīmiem "bijušajiem CIP darbiniekiem", informēja, ka Lietuva šīs iestādes vajadzībām atvēlējusi kādu ēku Viļņas apkārtnē, kurā aptuveni gadu līdz 2005.gada beigām turēti astoņi augsta ranga "Al Qaeda" kaujinieki.

Lietuvas Ārlietu ministrija un vairākas augstas amatpersonas šos apgalvojumus nosauca par baumām un izdomājumiem, taču Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite paziņoja par netiešām aizdomām, ka šāds cietums patiešām ir pastāvējis.

2006.gadā toreizējais ASV prezidents Džordžs Bušs atzina, ka CIP ir nopratinājusi desmitiem terorismā aizdomās turētu cilvēku slepenās ieslodzījuma vietās ārvalstīs. Bušs aizstāvēja terorismā aizdomās turēto slepenu turēšanu ieslodzījumā un nopratināšanu un uzsvēra, ka CIP pret viņiem izturējusies humāni un nav spīdzinājusi. Cilvēktiesību aktīvisti uztvēra šo Buša paziņojumu ar zināmu skepsi. Līdz tam Buša administrācija atteicās atzīt slepeno CIP cietumu eksistenci.

BNS