Šanhajā atklāj "World Expo 2010" izstādi
Pasaulē

Šanhajā atklāj "World Expo 2010" izstādi

Jauns.lv

Šīs nedēļas nogalē Šanhajā durvis ver starptautiskā izstāde "World Expo 2010", kuras sešus mēnešus ilgajā ideju un tehnoloģiju parādē piedalīsies 192 valstis.

Šanhajā atklāj "World Expo 2010" izstādi...

Ķīnas viskosmopolītiskākā pilsēta ievadīja šo notikumu piektdienas vakarā ar uguņošanu un atklāšanas ceremoniju izstādes teritorijā pilsētas centrā. Apmeklētājiem tā ir atvērta no sestdienas.

­

Valstis, sākot no ASV līdz Ziemeļkorejai, uzbūvējušas žilbinošus paviljonus, kuros attēlota šo valstu vēsture, kultūra un sasniegumi, un kurus, kā uzskata Ķīna, apmeklēs līdz 100 miljoniem viesu, lielākoties ķīnieši.

Joprojām gozējoties 2008.gada Pekinas olimpisko spēļu veiksmīgās norises atblāzmā, Ķīna uzskata "World Expo 2010" par tikpat svarīgu pierādījumu savai spējai organizēt plaša mēroga pasākumus.

Ziņo, ka Šanhaja pirms izstādes esot ieguldījusi infrastruktūrā 400 miljardus juaņu (30,76 miljardus latu), kas ir vairāk nekā tika tērēts Pekinas olimpisko spēļu rīkošanai.

Starptautiskas producentu komandas sagatavotās ceremonijas viesu vidū būs arī Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, Dienvidkorejas prezidents Ļi Mjunbaks un Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu.

"World Expo 2010" izstādes atklāšana

"World Expo 2010" izstādes atklāšana

Dānija pirmo reizi izvedusi no Kopenhāgenas "Nāriņas" statuju, Francija izstādīs impresionistu gleznas un Rodēna skulptūras, bet Itālija demonstrēs Renesanses meistara Karavadžo darbus.

No Indijas Šanhajā ieradīsies grupa Bolivudas zvaigžņu, Kanādas paviljonā būs vērojamas tēlainas "Cirque du Soleil" iezīmes un Japāna demonstrēs vijoli spēlējošus robotus.

Apmeklētājus izklaidēs pasaules klases mūziķi, kuru vidū būs tenors Andrea Bočelli, hiphopa zvaigzne "K'naan" un džeza leģenda Hērbijs Henkoks.

"Olimpiskajās spēlēs Ķīna sarīkoja šovu pasaulei. Izstādē pasaule ierodas Šanhajā, lai rīkotu šovu Ķīnai," teica Kanādas paviljona ģenerālkomisārs Marks Rouzvels, kurš kļuvis slavens Ķīnā ar savu raito ķīniešu valodu un vairāk nekā 20 televīzijā nostrādātajiem gadiem. "Šādas izstādes mums nav bijis gadu desmitiem."

1. Lielbritānijas paviljons

Expo 2010 dalībvalstu paviljoni

Daudzus galvenokārt piesaistīs nacionālo paviljonu ultramodernā arhitektūra 5,3 kvadrātkilometrus lielajā teritorijā. Tā būs Ķīnas sarkanā apgrieztā piramīda, Lielbritānijas pārsteidzošā pienenei līdzīgā "Sēklu katedrāle", Spānijas no 8500 pītiem paneļiem izgatavotais "Lielais grozs" un Šveices trīs stāvus augstā "pļava" kopā ar pacēlājiem.

"Mums visapkārt ir ārkārtīgi neparastas būves un tik daudzi cilvēki mudināja cits citu darīt kaut ko. Manuprāt, apmeklētājiem tas būs pārsteigumiem pilns laiks," teica Lielbritānijas paviljona konstruktors Tomass Hezerviks.

Aiz kulisēm daudznacionālās kompānijas un tirdzniecības amatpersonas pulcēsies VIP telpās, lai veidotu biznesa un valstu kontaktus.

"World Expo 2010" moto ir "Labāka pilsēta, labāka dzīve", un šī ideja tiks prezentēta, sākot no Dānijas, kas mudinās apmeklētājus braukt ar velosipēdiem pa spirālveidīgo balto paviljonu, līdz Ķīnai, kura atspoguļos savu iespaidīgo celtniecības augšupeju.

Ķīnas iekšzemes un starptautiskajās lidostās tika ierīkots simtiem kilometru metro līniju un uzbūvēti jauni termināļi.

Kā jau tas raksturīgs Ķīnai, ar kontroli apsēstie līderi ieviesuši stingrus drošības pasākumus, lai nekas neizbojātu šo pasākumu, izvietojot paramilitāros spēkus, izlases veidā pārbaudot ārvalstnieku identitāti un pārmeklējot vieglo automašīnu un vilcienu pasažierus, kuri iebrauc pilsētā un izbrauc no tās.

kasjauns.lv/LETA/Foto: LETA/AFP/Bulls Press

­