Sprieduma paziņošanu Maskavas tiesā iztraucē tūkstošiem tarakānu
Maskavas Tagankas rajona tiesa atzinusi par vainīgiem izstādes "Aizliegtā māksla-2006" organizētājus - bijušo Saharova muzeja direktoru Juriju Samodurovu un Tretjakova galerijas Jaunāko tendenču nodaļas bijušo vadītāju Andreju Jerofejevu nacionālā un reliģiskā naida kurināšanā.
Uz sprieduma pasludināšanu bija ieradušies vairāk nekā 100 cilvēku, taču iekļūt zālē izdevās tikai dažiem žurnālistiem. Tiesas nama koridorā performanču grupas "Karš" aktīvisti palaida tarakānus. Šīs akcijas laikā tika aizturēts grupas dalībnieks Pjotrs Verzilovs, kā arī kustības "Solidaritāte" aktīviste Anastasija Ribačeno.
21.jūnijā notikušajās debatēs valsts apsūdzība pieprasīja piespriest abiem apsūdzētajiem trīs gadus reālas brīvības atņemšanas nometināšanas kolonijā. Paši kuratori uzskata šo lietu par "politiski safabricētu", un tai "neesot nekā kopēja ar demokrātisku tiesu".
Juriju Samodurovu jau atzina par vainīgu līdzīgā apsūdzībā 2005.gadā: toreiz tiesa izskatīja izstādi "Uzmanīgi, reliģija!", kuru 2003.gadā izdemolēja sabiedriskās komitejas "Par tēvzemes morālo atdzimšanu" locekļi. Toreiz Samodurovam un Saharova vārdā nosauktā centra darbiniecei Ludmilai Vasilovskai piesprieda 100 000 rubļu (1800 latu) sodanaudu.
Pagājušo ceturtdien pazīstami zinātnieki un sabiedriskie darbinieki izplatīja atklātu vēstuli izstādes "Aizliegtā māksla" aizstāvībai. Apsūdzētajiem savu atbalstu apliecinājusi arī grupa pazīstamu Krievijas mākslinieku.
Turpretim Sinodes Baznīcas un sabiedrības attiecību nodaļas vadītājs Vsevolods Čapļins paziņojis, ka "ne par kādu iecietību pret apsūdzētajiem nevar būt ne runas". Pēc viņa teiktā, Samodurovs un Jerofejevs atsakās atzīt savu rīcību par "nepareizu un turpmāk nepieļaujamu". "Patiesībā šie kungi mēģina apgalvot, ka sabiedrībā kā obligātam jābūt pasaules uzskatam, kas cilvēku pasludinājis par vienīgo vērtību, un tam neesot alternatīvas," teica Čapļins.
Sestdien vairāk nekā 300 cilvēku piedalījās Jerofejeva un Samodurova aizstāvības mītiņā. Šīs akcijas laikā tika sarīkots māksliniecisks pikets ar lozungu "Spriediet par mākslu, bet netiesājiet mākslu". Mītiņā līdz ar Jerofejevu un Samodurovu uzstājās mākslinieks Dmitrijs Vrubels, dzejniece Tatjana Ščerbina, kā arī kustības "Solidaritāte" politiskās padomes loceklis Sergejs Davidis un kustības "Par cilvēktiesībām" līderis Ļevs Ponomarjovs.
Izstāde "Aizliegtā māksla" notika 2007.gadā Saharova vārdā nosauktajā centrā. Tajā tika eksponēti darbi, kurus nebija atļauts izstādīt Maskavas muzejos un galerijās. Krimināllieta pret izstādes organizētājiem tika ierosināta 2008.gadā pēc nacionālistiskās kustības "Tautas sapulce" sūdzības.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Bulls Press