Putins Melnās jūras piekrastē būvē miljardu vērtu pili
Tagadējais Krievijas premjerministrs un bijušais prezidents Vladimirs Putins valstī izveidojis korupcijas vertikāli, intervijā laikrakstam "Novaja Gazeta" sacīja uzņēmējs Sergejs Koļesņikovs.
Viņš decembra beigās kļuva slavens ar to, ka atklātā vēstulē prezidentam Dmitrijam Medvedevam pastāstīja par vairāk nekā miljardu dolāru vērtas Vladimira Putina pils celtniecību Melnās jūras krastā.
Jebkura liela biznesa panākumi Krievijā šodien ir atkarīgi no tā, vai to atbalsta augstākā vara. Nekādi lieli projekti, kas nebūtu saistīti ar varu, pēdējā laikā netiek attīstīti. Šo korupcijas vertikāli ir izveidojis Putins un izmanto to personīgās bagātības vairošanai, norādīja uzņēmējs.
Kompāniju "Rossinvest" 2005.gadā pēc Putina rīkojuma izveidojis sens Koļesņikova darījumu partneris Nikolajs Šamalovs. Uzņēmums veica ieguldījumus Krievijā augsto tehnoloģiju projektos. Četru gadu laikā tas tiešām sagatavojis un daļēji realizēji vairākus kuģu būves, celtniecības un kokrūpniecības projektus.
Tomēr 2008.gadā uzņēmums, izpildot Putina rīkojumu, pārtraucis visus iesāktos projektus, bet visas finanses un pūles koncentrējis tā dēvētajam "Projektam Dienvidi" - "atpūtas nama" celtniecībai, kas patiesībā ir grezna itāliešu stila pils pie Melnās jūras ar vīna dārziem elitāru vīnu ražošanai.
Atklātajā vēstulē Medvedevam, kas decembra beigās tika publicēta arī tīmekļa vietnē "corruptionfreerussia.com", Koļesņikovs norādīja, ka Putina pils pie Melnās jūras ir slavenās Pēterhofas - Krievijas caru greznās ārpilsētas rezidences - mūsdienu variants. Praskovejevkas ciema apkārtnē, Gelendžikas rajonā, paredzēts būvēt kazino, ziemas teātri, vasaras amfiteātri, baznīcu, peldbaseinus, helikopteru laukumus, ainavu parkus, tējas namiņus, telpas apkalpojošajam personālam, tehniskās ēkas.
Koļesņikovs par pils būvniecību nolēmis izstāstīt tagad, jo līdz 2008.gadam tamlīdzīgas koruptīvas parādības "izlīdzināja ekonomiskā izaugsme", bet tagad, kad notiek Krievijas ekonomikas sabrukums, korumpētās amatpersonas ne tikai nav mazinājušas apetīti, bet gluži pretēji - palielinājušas "otkatu" apjomu.
"Radies iespaids, ka daudzi dzīvo tā, it kā šī diena būtu pēdējā. Kļuva skaidrs, ka valsts virzās bezdibeņa virzienā, un es nolēmu - tālāk tā dzīvot nedrīkst," sacīja uzņēmējs, kurš pats atrodas ārzemēs.
"Savu vēstuli es uzskatu par lakmusa papīru - prezidenta, deputātu, katra cilvēka reakcija parādīs viņu patieso attieksmi pret Krievijā izveidojušos situāciju. Vai nu ir vēlēšanās noskaidrot patiesību, vai arī visus viss apmierina, visi visu zina un saprot un neko negrib mainīt," rezumēja Koļesņikovs.