Pasaulē

Festivāla "Love Parade" traģēdijā vainojamas arī policijas kļūdas

Jauns.lv

Atbildība par mūzikas festivāla "Love Parade" traģēdiju, kurā dzīvību Vācijas pilsētā Dīsburgā pērnā gada jūlijā zaudēja 21 cilvēks, daļēji gulstas arī uz policijas pleciem, pirmdien vēsta tīmekļa medijs "The Local".

Festivāla "Love Parade" traģēdijā vainojamas arī p...

Kā ziņo žurnāls "Der Spiegel", atsaucoties uz Dīsburgas prokuratūras veikto izmeklēšanu, izšķirošā brīdī saziņu policistu starpā traucējis fakts, ka daļai likumsargu tobrīd beigusies darba maiņa.

Brīdī, kad festivāla apmeklētāju pūlī tunelī sākās panika, nebija pietiekami daudz policistu, kas nodrošinātu, lai tunelī netiktu ielaisti vēl vairāk cilvēku.

"Der Spiegel" rīcībā esošā informācija liecina, ka policistu maiņa sākotnējā operācijas plānā nemaz nebija paredzēta. Šādas izmaņas pēdējā brīdī panāca policistu arodbiedrība.

Toreizējais Ziemeļreinas-Vestfālenes federālās zemes iekšlietu ministrs Ralfs Jēgers vairākas nedēļas pirms pasākuma izdeva rīkojumu, ierobežojot policijas maiņu ilgumu līdz 12 stundām, ieskaitot nokļūšanu festivāla norises vietā un atpakaļ.

Izmaiņas plānotajā policijas darba organizācijā tika asi kritizētas pašā policijā, jo likumsargu maiņa varētu izrādīties sarežģīta un lēna. Taču arodbiedrība bija pretējās domās, norādot, ka policisti, kuriem beigsies maiņa, paliks savās vietās, kamēr nebūs ieradušies kolēģi.

Tāpat izmeklētāji noskaidrojuši, ka policijas spēkiem bija grūtības savā starpā sazināties, jo tunelī nebija iespējams uztvert radiosignālus, bet mobilo telefonsakaru tīkls bija pārslogots.

Federālās varasiestādes bija reģistrējušas tikai "niecīgu daļu" policistu mobilo telefonu, kas sniegtu tiem prioritāru piekļuvi pārslogotajam tīklam un ļautu sazināties ar policijas vadību.

Kā jau vairākkārt ziņots, bezmaksas brīvdabas festivāls 24.jūlijā Vācijas rietumu pilsētā Dīsburgā piesaistīja aptuveni 1,4 miljonus cilvēku no visas pasaules. Pasākums norisinājās neizmantotas dzelzceļa stacijas kravu pārkraušanas platformā, bet uz festivāla norises vietu varēja nokļūt tikai pa 200 metrus garu un 30 metrus platu tuneli, pie kura arī notika traģēdija.

Ap plkst.17 pārāk lielā apmeklētāju skaita dēļ organizētāji slēdza ieejas vārtus festivāla norises vietā, taču tajā brīdī tunelī un norobežotā teritorijā starp izeju no tuneļa un festivāla vārtiem bija iesprostoti aptuveni 500 000 cilvēku, kas nespēja virzīties ne uz priekšu, ne atpakaļ. Nesaprotot situāciju, daļa pūļa turpināja spiesties uz priekšu, bet vienlaikus citi cilvēki centās virzīties atpakaļ. Lielajā karstumā pūlī sāka kāpināties panika, turklāt daudzi festivāla apmeklētāji bija alkohola vai narkotiku reibumā, kas traucēja objektīvi izvērtēt situāciju.

Panikā un drūzmā daudzi cilvēki tika sabradāti, saspiesti pret betona sienām pie tuneļa vai nokrita no sienām un nožogojumiem, mēģinot tajos uzrāpties.

Izmeklēšanā, kas tika sākta neilgi pēc traģēdijas, tiek izvērtēta 16 aizdomās turamo iespējamā vaina par cilvēku nonāvēšanu un miesas bojājumu nodarīšanu aiz neuzmanības.

Iekšlietu ministrija presē izskanējušās ziņas nekomentē.

LETA