Pasaulē

Grieķijas bankrots ir neizbēgams

Jauns.lv

Grieķijas problēmu salīdzinājums ar "Lehman Brothers" bankrotu, kas saasināja pasaules globālo finanšu krīzi, manuprāt, ir pārspīlēts, jo Grieķija ir salīdzinoši maza ekonomikas vienība, "Rietumu Radio" sacīja ekonomists Andris Strazds. Viņš gan norāda, ka Grieķijas bankrots ir neizbēgams un jautājums esot tikai par to, kad tas notiks.

Grieķijas bankrots ir neizbēgams...

"Grieķijas finanšu problēmas ir nopietnas. Tas ir tikai laika jautājums, kad maksātnespēja iestāsies - vai tas būs tuvākajā laikā, vai tā tiks novilcināta un notiks kaut kad vēlāk. Līdz šim eirozonas līderi ir mēģinājuši šīs problēmas risinājumu atlikt. Viņi tā dara tāpēc, ka baidās no plašākām sekām, ko Grieķijas maksātnespēja varētu izraisīt," sacīja Strazds, norādot, ka plašākas sekas varētu rasties, ja krīze izplatītos tālāk. "Ja šī infekcija pārmetos uz Portugāli un Īriju, tas vēl nebūtu nekas briesmīgs, bet, ja bumba veļas tālāk, tad satricinājumi var būt daudz lielāki."

"Ja mēs abstrahējamies no plašākām sekām un iespējām infekcijai izplatīties, tad var teikt, ka Grieķijas maksātnespēja nekādas sekas neradīs, jo tā ir viena 50 daļa no visas Eiropas savienības ekonomikas," uzskata ekonomists. Viņš atzīst, ka Grieķijas maksātnespēja var kaitēt vienai otrai bankai, pensiju fondam vai apdrošināšanas sabiedrībai, kas daudz naudas ieguldījusi Grieķijas parādzīmēs. "Globālas, plaša mēroga sekas tas neradītu," pārliecināts Strazds.

Viņš norāda, ka Grieķijas valdības parāda apjoms ir teju pusotra gada valsts ekonomikas apjoma līmenī. "Tas nozīmē, ka valstij, uzņēmējiem tik ilgu laiku būtu jāstrādā tikai, lai atdotu parādu. Tas nav reāli," uzskata Strazds. Finanšu tirgi vairs neticot, ka Grieķijā ir iespējams kāds cits risinājums kā vienīgi defolts jeb parādu restrukturizācija. Tas nozīmējot, ka daļa no šiem parādiem nekad netiks atdoti.

Kā sacīja Strazds, Grieķija izmanto to, ka citas lielās eirozonas valstis ir ieinteresētas Grieķijas mākslīgā uzturēšanā pie dzīvības, lai izvairītos no plašākām problēmām. Viņš uzskata, ka Grieķijai ir jāpanāk sabalansēts budžets, jo pretējā gadījumā neviens naudu aizdot negribēs. "To rāda Argentīnas pieredze. Tas nozīmē, ka Grieķijai būs jādzīvo savu līdzekļu ietvaros. Šobrīd valsts dzīvo pāri saviem līdzekļiem, taču tās izdevumi būs jāsabalansē ar ieņēmumiem".