Pasaulē

Tiesa nolemj, ka Nīderlande atbildīga par trīs cilvēku nāvi Srebrenicas slaktiņa laikā

Jauns.lv

Apelācijas tiesa Nīderlandes pilsētā Hāgā otrdien nolēma, ka Nīderlandes valsts ir atbildīga par trīs musulmaņu vīriešu nāvi 1995.gada Srebrenicas slaktiņa laikā, un šis lēmums dos iespēju pieprasīt kompensācijas.

Tiesa nolemj, ka Nīderlande atbildīga par trīs cil...

Apvienība "Srebrenicas mātes" Bosnijas austrumu pilsētā Srebrenicā atzina šo lēmumu par lūzumu tās centienos panākt, lai Nīderlande uzņemtos plašāku atbildību arī par pārējo slaktiņa upuru nāvi.

Bosnijas serbu spēki Srebrenicā 1995.gadā nogalināja apmēram 8000 musulmaņu zēnus un vīriešus, un tas bija lielākais slaktiņš Eiropā kopš Otrā pasaules kara beigām. Tas ir arī vienīgā Bosnijas kara epizode, kuru ANO Starptautiskais bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunāls (ICTY) atzīst par genocīdu.

Tiesa paziņoja, ka "Nīderlandes valsts ir atbildīga par trīs musulmaņu vīriešu nāvi pēc Srebrenicas krišanas", jo tolaik šī pilsēta bija ANO miera spēku Nīderlandes bataljona "Dutchbat" aizsardzībā.

Ar šo tiesas lēmumu pirmoreiz tiek atzīta Nīderlandes valsts atbildība par tās miera spēku bataljona darbībām, kuram bija uzdots aizsargāt musulmaņus no Bosnijas serbu triecienuzbrukuma.

Lietu tiesā ierosināja šī bataljona tulks Hasans Nuhanovičs un bataljona elektriķa Rizo Mustafiča ģimene. Mustafičs, kā arī Nuhanoviča tēvs un brālis tika nogalināti, kad miera spēki viņus nodeva Bosnijas serbiem.

Tiesa savā lēmumā uzsvēra, ka šie musulmaņu vīrieši atradās ANO aizsargātā anklāvā un Nīderlandes miera spēku bataljonam nevajadzēja viņus nodot serbiem.

Nīderlandes Aizsardzības ministrija pauda pārsteigumu par tiesas lēmumu un paziņoja, ka to izpētīs un tad spriedīs par tālāku rīcību. Valsts var pārsūdzēt šo lēmumu Kasācijas tiesā, kas ir Nīderlandes augstākā tiesu instance.

Apelācijas tiesas lēmums atceļ 2008.gadā pieņemtu tiesas lēmumu, saskaņā ar kuru Nīderlandes valsts neesot bijusi atbildīga par "Dutchbat" darbinieku un viņu tuvinieku nāvi, jo šis bataljons darbojies atbilstoši ANO mandātam.

Bijušais Bosnijas serbu armijas komandieris Ratko Mladičs pašlaik tiek tiesāts ANO Starptautiskajā bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunālā (ICTY) Hāgā par genocīdu, noziegumiem pret cilvēci un kara noziegumiem. Starp viņam inkriminētajiem noziegumiem ir Srebrenicas slaktiņa izplānošana.


BNS