Zinātnieki noskaidrojuši, kāpēc kurmjiem ir papildu īkšķi
Šveiciešu zinātnieki noskaidrojuši kāpēc kurmju ķepām ir papildu īkšķi, atrisinot biologu prātus ilgi nodarbinājušo jautājumu.
Mūsdienu pasaulē kurmji un lielie pandas atšķiras no pārējiem mugurkaulniekiem, jo tiem katrai ķepai ir vēl viens papildu īkšķis.
Ķepas sestais pirksts tiek uzskatīts par evolūcijas ceļā radušos organismu pielāgošanos dzīvnieku dzīves veidam.
Lielās pandas papildu īkšķi pielieto, lai labāk satvertu savu galveno barības avotu - bambusus, savukārt kurmjiem sešu pirkstu ķepas atvieglo zemes rakšanu.
Jaunākie pētījumi apliecinājuši, ka kurmju un lielo pandu papildu īkšķis nav īsts funkcionāls pirksts, bet gan palielināts papildkauls, pavēstīja Cīrihes universitātes attīstības biologs Kristians Mitgušs.
Šveiciešu zinātnieku komanda salīdzināja astoņu kurmju sugas pārstāvju ķepas, kā arī salīdzināja tās ar kurmju tuva radinieka - cirslīša - ķepām.
Pētot kurmju ķepu embrionālo attīstību, zinātnieki atklājuši, ka papildu īkšķis veidojas savādāk, nekā pārējie pirksti - vispirms dzīvniekam pilnībā izveidojas pieci pirksti, bet pēc tam papildu īkšķis, kas aug no audiem, kas parasti zīdītājiem attīstās kā plaukstas pamatnes kauli.
Zinātnieki arī secinājuši, ka kurmju polidaktīlija skaidrojama ar dzīvnieku hormonu līdzsvaru. Kurmju mātītēm ir gan vīrišķo, gan sievišķo dzimumhormonu producējošie audi, līdz ar to mātīšu organismā ir paaugstināts testosterona līmenis.
Savukārt paaugstināts testosterona līmenis embrionālās attīstības laikā zīdītājiem tiek saistīts ar polidaktīliju - palielinātu pirkstu skaitu.