Fotogrāfiju dēļ amerikānis vēlas atkārtot kāzas ar šķirto latvieti
Tikai dažas lietas kāzās ir svarīgākas par fotogrāfijām. Ilgu laiku pēc pēdējā kūkas gabaliņa notiesāšanas un pēdējo puķu novīšanas, fotogrāfijas arī pēc daudziem gadiem spēj uzjundīt siltas atmiņas par svarīgāko mirkli laulāto dzīvē.
Tādēļ nav pārsteigums, ka kāds līgavainis, būdams neapmierināts ar savu kāzu fotogrāfijām, nolēma tiesāties. Fotogrāfs esot palaidis garām pēdējo deju un līgavas pušķa ķeršanu, izdevumam The New York Times stāsta Tods Remiss no Manhetenas.
Tomēr pārsteidzošākais šajā stāstā ir tas, ka kāzas notikušas vēl 2003. gadā, bet līgavainis nolēmis tiesāties tikai sešus gadus vēlāk un prāva turpinās joprojām. Viņš ne tikai vēlas, lai tiktu atmaksāti fotogrāfam iztērētie 4100 ASV dolāri, bet arī 48 000 dolāru, lai viņš varētu vēlreiz sarīkot tās pašas kāzas ar nu jau šķirto sievu no Latvijas, kuras iemūžinātu jau cits fotogrāfs.
Fotostudija izdevumam pauž šaubas par iespēju vēlreiz atkārtot kāzas, jo bijusī sieva, visdrīzāk, atgriezusies dzimtajā Latvijā.
Manhetenas Augstākās tiesas tiesnese Dorisa Linga Koena noraidīja lielāko daļu prasījumu, atļaujot turpināt lietas izskatīšanu tikai vienā punktā - lai noskaidrotu, vai tikuši pārkāpti līguma nosacījumi.
Tods Remiss tiesā iesūdzējis Bronksā labi pazīstamo, pirms 65 gadiem dibināto foto studiju H & H Photographers.
2003.gada novembrī akciju izpētes analītiķis Remiss kopā ar topošo līgavu Milēnu Gržibovsku ieradās foto studijā Riverdeilā, kur tikās ar vienu no studijas dibinātājiem Kurtu Frīdu, lai parakstītu līgumu par kāzu foto un video izgatavošanu pāra kāzās tā paša gada 28.decembrī. Līguma summa bija 4100 ASV dolāri.
Bija paredzētas nelielas kāzu viesības aptuveni 40 cilvēkiem. Liktenīgajā dienā uzņemtajās fotogrāfijās redzama priecīga līgava ar līgavaini līksmu tuvinieku ielenkumā. Fotogrāfijās redzama arī Gržibovskas māte Irina un viņas māsa Alīna – arī no Latvijas.
Mēnesi pēc kāzām Remiss atgriezās studijā un izteica neapmierinātību ar to, ka fotogrāfi nav iemūžinājuši kāzu ceremonijas pēdējās 15 minūtes – pēdējo deju un līgavas pušķa ķeršanu.
Savā prasībā viņš sūdzas arī par to, ka bildes bijušas „nepieņemamas kvalitātes gaismas, krāsu, pozu un kompozīcju ziņā” un video garums cerēto sešu stundu vietā ir tikai divas stundas, raksta The New York Times.
„Es vēlos, lai kāzas tiek pilnībā atkārtotas tā, lai tie 15% kāzu ceremonijas, kas netika iemūžināti, tiktu iemūžināti”, tiesā paziņojis Tods Remiss.
Foto studijas saimnieks Frīds, kuram šobrīd ir 87 gadi, par prasītāja ideju vien nosmej: „Viņš vēlas atgādāt atpakaļ savu bijušo sievu, nemaz nezinot, kur viņa šobrīd dzīvo.”
Remiss tiesā apliecināja, ka Gržibovska neatbild uz mēģinājumiem ar viņu sazināties nedz telefoniski, nedz sociālajā tīklā Facebook.
Misters Frīds apgalvo, ka Remiss no studijas 2004.gadā izgājis ar 400 bildēm, no kurām bijis paredzēts atlasīt pāris desmitus kāzu albumam. Savukārt, Remiss apgalvo, ka fotostudija paturējusi visas fotogrāfijas. Tiesa gan, internetā pieejamajā Remisa absolvētās koledžas izlaiduma albumā citu starpā atrodama arī bilde no viņa kāzām. Frīds apgalvo, ka fotogrāfiju uzņēmis viņu fotogrāfs.
Pāris pašķīrās 2008.gadā, bet oficiālā laulības šķiršana, kas kopumā pēc Remisa domām bijusi miermīlīga, noslēdzās vien 2010.gadā. Remiss fotogrāfu iesūdzēja 2009.gadā īsi pirms noilguma perioda iestāšanās, pēc kura apsūdzēt fotogrāfus vairs nebūtu iespējams.
Remiss liecināja, ka vēlas kāzu fotogrāfijas pat neskatoties uz šķiršanos un Frīda apgalvojumiem, ka tās jau atrodas viņa rīcībā.
„Tā ir nelaimīga apstākļu sakritība,” viņš saka, „bet mēs esam priecīgi par pašām kāzām un gribētu, lai tās ir dokumentētas uz mūžīgiem laikiem, mums un mūsu ģimenēm.”
Frīds pensionējās 2004.gadā un savu uzņēmuma pusi nodeva dēlam Denam, kurš šobrīd to vada kopā ar otra bijušā līdzīpašnieka dēlu Lourensu Giletu.
Dens Frīds apgalvo, ka aizstāvības tiesu izdevumi jau pārsnieguši prasītāja pieprasītu summu, un ka šī tiesāšanās atstāj smagu iespaidu uz viņa biznesu. Viņš uzskata, ka šī tiesvedība ir ļaunprātīga tiesu sistēmas izmantošana.
Noslēgumā Kurts Frīds ar nožēlu saka: „Paldies Dievam, man ir bijusi laba dzīve, bet šī tiesāšanās ir kā belziens pa seju pašā tās noslēgumā.”
Par pašu latviešu izcelsmes līgavu zināms tikai tas, ka Milēna Gržibovska ir dzimusi Rīgā, Vjačeslava un Irinas Gržibovsku ģimenē. Izglītību viņa ieguvusi Islandes universitātē, ko Ņujorkas Kolumbijas universitātē papildinājusi ar angļu valodas skolotājas sertifikātu citās valodās runājošo apmācībai (TESOL). Viņa strādāja par angļu valodas skolotāju tajā pašā Kolumbijas universitātē Ņujorkā. Savā kāzu ceļojumā Milēna un Tods pavadīja Havaju salās. Milēnas māte Irina strādā Latvijas banku sektorā, liecina viņas profila informācija portālā LinkedIn.com
Kasjauns.lv/Foto: ekrānšāviņš no portāla New York Times