"WikiLeaks" publisko dokumentus par valstu iedzīvotāju izspiegošanu
Tīmekļa medijs "WikiLeaks" ceturtdien atklātībai nodevis vairākus simtus failu, kas ļauj gūt ieskatu globālajā industrijā, kura pasaules valstu valdības apgādā ar tehnoloģijām savu pilsoņu izspiegošanai.
"WikiLeaks" publiskojis informāciju par aptuveni 160 uzņēmumiem 25 valstīs, kuri izstrādā tehnoloģijas, kas ļauj izsakot un uzraudzīt cilvēkus ar to mobilo tālruņu, elektroniskā pasta un tīmekļa pārlūka vēstures datu starpniecību.
"Šodien mēs publiskojam 278 failus, kas vēsta par starptautiskās masu novērošanas industrijas realitāti - šī industrija pārdod aprīkojumu kā diktatoriem, tā demokrātijām, lai izsekotu iedzīvotājus," žurnālistiem skaidroja "WikiLeaks" vadītājs Džūljens Asanžs.
Viņš stāstīja, ka pēdējo desmit gadu laikā šī nozare no slepenas industrijas kļuvusi par milzīgu starptautisku biznesu.
Dokumenti apskatāmi tīmekļa vietnē "http://wikileaks.org/the-spyfiles.html".
Cita starpā šajā vietnē atrodamas arī lietošanas pamācības novērošanas sistēmām, kas tikušas pārdotas represīvajiem arābu režīmiem.
Informācija par šiem darījumiem atklātībā nonākusi, gan pateicoties gadu desmitiem valdījušo režīmu gāšanai Ēģiptē un Lībijā, gan "WikiLeaks", tā mediju un partneru veiktajai izpētei.
Šādas iekārtas pārdotas gan Sīrijai un Lībijai, gan Tunisijai un Ēģiptei. "Tās domātas, lai medītu cilvēkus un tos nogalinātu," skaidro bijušais "WikiLeaks" pārstāvis un Vašingtonas universitātes datoru eksperts Džeikobs Abelbaums.
Eksperti atzīst, ka šobrīd šīs nozares darbība absolūti netiek uzraudzīta, un mudina pasaules valstu valdības pieņemt jaunus likumus, nosakot šādu tehnoloģiju eksportēšanas kārtību.