Mediji: Bukarestē bija CIP slepenais cietums
ASV Centrālās izlūkošanas pārvalde (CIP) izmantoja slepenu cietumu Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē, lai pratinātu aizdomās par saistību ar starptautisko teroristu organizāciju "Al Qaeda" turētos, tostarp arī ar 2001.gada 11.septembra teroraktiem saistītos, liecina izmeklēšanas informācija, kas ceturtdien publiskota Vācijas medijos.
Laikā no 2003.līdz 2006.gadam izmantotais cietums atradās valdības ēkas pagrabā Bukarestes ziemeļrietumu dzīvojamajā rajonā, ceturtdien vēstīja laikraksts "Sueddeutsche Zeitung" un sabiedriskā televīzija ARD.
Ēkā atradās Slepenās valsts informācijas nacionālā reģistra birojs (ORNISS), kas uzglabāja konfidenciālu informāciju un nodrošināja, ka pieejai tai ir vien cilvēkiem ar speciālām atļaujām, vēstīja plašsaziņas līdzekļi.
Izmeklēšanā noskaidrots, ka Rumānijā pratināto vidū bijis arī augsta ranga "Al Qaeda" dalībnieks un 11.septembra teroraktu plānotājs Haleds Šeihs Mohammeds, kas 2003.gada tika aizturēts Pakistānā.
ARD vēstīja, ka Rumānijā tika pratināts arī Abdelrahims al Naširi, kas tiek turēts aizdomās ar 2000.gada 12.oktobrī Jemenas Adenas ostā notikušo spridzinātāju pašnāvnieku uzbrukumu ASV jūras spēku kuģim "Cole".
Žurnālisti no abiem medijiem, kā arī ziņu aģentūras "Associated Press" (AP) paziņoja, ka cietumu fotogrāfijās atpazinuši bijušie CIP darbinieki Bukarestē.
"Sueddeutsche Zeitung" atklāja, ka CIP cietuma Bukarestē slepenais nosaukums bijis "Bright Light" ("Spožā gaisma").
Lai gan aizdomas par CIP slepeno aizturēšanas centru atrašanos Rumānijā valdīja jau sen, precīza tā atrašanās vieta nebija zināma.
Tikai dažas dienas pirms traģisko notikumu ASV desmitās gadskārtas šogad septembra sākumā Eiropas Padomes (EP) cilvēktiesību komisārs Tomass Hammarbergs atkārtoti aicināja Lietuvu, Poliju un Rumāniju atklāt patiesību saistībā ar aizdomām, ka šīs valstis ir piedalījušās CIP aizdomās par terorismu turēto transportēšanas un ieslodzīšanas programmā, tomēr viņš atzina Lietuvas centienus noskaidrot patiesību.
Rumānija vienmēr ir noliegusi šādu vietu pastāvēšanu savā teritorijā.
Intervijā ARD, kas tiks pārraidīta ceturtdien, ORNISS amatpersona noliedza, ka CIP slepenais cietums būtu atradies biroja ēkā.
CIP pēc 2001.gada 11.septembra teroraktiem ASV islāma terorismā aizdomās turētos sagūstīja un pēc tam nelegāli nogādāja uz nopratināšanu tādās valstīs kā Afganistāna, Ēģipte, Jordāna un Rumānija. Pastāv aizdomas arī par iespējamiem CIP slepenajiem cietumiem Lietuvā.
EP komisārs Hammarbergs savā paziņojumā atklāja, ka CIP slepenais cietums Polijā atklāts 2002.gada 5.decembrī, bet pēc tā slēgšanas 2003.gada septembrī, tas nekavējoties pārcelts uz Rumāniju.
Savukārt pirmo reizi ziņas par slepeno CIP cietumu Lietuvā izskanēja 2009.gada 20.augustā, kad telekanāls "ABC News", atsaucoties uz anonīmiem "bijušajiem CIP darbiniekiem", informēja, ka Lietuva šīs iestādes vajadzībām atvēlējusi kādu ēku Viļņas apkārtnē, kurā aptuveni gadu līdz 2005.gada beigām turēti astoņi augsta ranga "Al Qaeda" kaujinieki.
Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisija savā izmeklēšanā konstatēja, ka Lietuvā bijuši radīti visi nepieciešamie apstākļi slepena CIP cietuma pastāvēšanai un CIP aizturēto personu ievešanai un izvešanai, taču tie nav izmantoti.
Slepenajā parlamentārajā izmeklēšanā noskaidrots, ka ar CIP saistītas lidmašīnas no 2002.līdz 2005.gadam vairākkārt ieradās Lietuvas teritorijā, tomēr nav ziņu par iespējamajiem cietumniekiem.