Austrāliešu aktīvisti uzrāpušies Japānas vaļu mednieku kuģī
Vaļu aizstāvju grupas "Sea Shepherd" trīs austrāliešu aktīvisti naktī uzrāpušies Japānas vaļu mednieku kuģī "Shonan Maru No.2", kas tobrīd atradās Austrālijas teritoriālajos ūdeņos Dienvidu okeānā aptuveni 25 kilometru attālumā no valsts rietumu piekrastes.
"Sea Shepherd" paziņoja, ka trīs aktīvisti tiek turēti gūstā uz japāņu vaļu mednieku kuģa, starp kura apkalpes locekļiem esot arī "bruņotas japāņu militārpersonas".
Japānas Zvejniecības aģentūra apstiprināja, ka trīs austrālieši uzrāpušies kuģī "Shonan Maru No.2", dēvējot to par novērojumu kuģi. Aģentūra arī apstiprināja, ka uz kuģa klāja atrodas krasta apsardzes dienesta darbinieki.
Kuģī uzrāpušies trīs aktīvisti no Austrālijas vides aizsardzības organizācijas "Forest Rescue", kas devusies palīgā "Sea Shepherd" kuģim "Steve Irwin", kas nosaukts pirms dažiem gadiem mirušā slavenā "krokodilu mednieka" Stīva Ērvina vārdā.
Kā norāda "Sea Shepherd", japāņu kuģis vajājis "Steve Irwin" Austrālijas teritoriālajos ūdeņos.
"Forest Rescue" izdotajā paziņojumā teikts, ka aktīvisti "iznākuši no Austrālijas mežiem, lai aizsargātu vaļus".
Aktīvisti norāda, ka viņi pret kuģi vērsušies tādēļ, ka japāņu vaļu mednieki atrodas Austrālijas teritoriālajos ūdeņos, ignorējot Austrālijas tiesu lēmumus un rīkojoties pretēji Austrālijas tautas gribai.
Austrālijas varasiestādes paziņojušas, ka Kanbera kontaktējusies ar Tokiju, lai noteiktu kuģa "Shonan Maru No.2" atrašanās vietu. Taču Austrālijas varasiestādes nav pieprasījušas savu pilsoņu izdošanu, līdz ar to viņi varētu nonākt Japānā.
Kuģim "Steve Irwin" pagājušajā nedēļā nācās atgriezties Austrālijā, jo otrs "Sea Shephard" kuģis "Brigitte Bordot" cieta vētrā un to vajadzēja pavadīt līdz ostai, kur tiek veikti remontdarbi. Kuģa problēmas apgrūtinājušās šā gada dzīvnieku tiesību aizstāvju kampaņu pret Japānas vaļu medniekiem.
Jau ziņots, ka, izmantojot robu 1986.gadā noteiktajā moratorijā, Japāna ik gadu nogalina simtiem vaļu.
Starptautiskā Vaļu medību komisija 1986.gadā noteica vaļu komerciālo medību aizliegumu, bet atļāva vaļu nogalināšanu zinātniski pētniecisku pasākumu ietvaros. Atsaucoties uz šo punktu, Japāna turpina medīt vaļus ūdeņos Antarktīdas piekrastē, nemaz neslēpjot faktu, ka gaļa tālāk nonāk veikalos un restorānos.
Arī šogad medību flotes misija oficiāli noformēta kā zinātniskā izpēte. Japānas valdības Starptautiskajai vaļu medību komisijai iesniegtais plāns liecina, ka flote šajā sezonā nomedīs aptuveni 900 vaļus.
Pagājušā gada februārī apkārtējās vides aizstāvju aktivitātes dēļ Japāna nolēma par mēnesi saīsināt 2010./2011.gada vaļu medību sezonu.
Pret vaļu medniecību noskaņotās valstis - ASV, Austrālija, Jaunzēlande un Nīderlande - jau decembra sākumā kopīgi paziņoja, ka jūtas sarūgtinātas par jaunās medību sezonas sākšanos.