Fukušimas radioizotopi atklāti ASV piekrastē izzvejotos tunčos
Pie ASV krastiem noķertajās tunzivīs atklāti radioaktīvie materiāli no pērn kodolavārijā cietušās Fukušimas atomelektrostacijas, liecina ASV zinātnieku pētījums.
15 zilajās tunzivīs, kas pagājušā gada augustā noķertas Kalifornijas piekrastē, cēzija radioaktīvo izotopu Cs 134 un Cs 137 klātbūtne ir krietni augstāka nekā viņu sugasmāsās, kas tai pašā reģionā izzvejotas līdz 2011.gada 11.martā notikušajai avārijai.
Tiesa gan, kā uzsver pētnieki, radioaktivitāte nekādā ziņā nav paaugstināta tādā mērā, lai radītu draudus cilvēku veselībai - tā ir pat vairāk nekā kārtu zemāka par Japānā pieļauto līmeni un nesasniedz arī to dabā sastopamā radioaktīvā kālija K 40 līmeni, kāds parasti tiek konstatēts tunčos.
Tomēr šie atzinumi nepārprotami apliecina, ka tunči, pa saviem tradicionālajiem migrācijas ceļiem dodoties uz austrumiem, īsā laikā pārnesuši radioaktīvos materiālus no Fukušimas pāri Klusajam okeānam uz tūkstošiem kilometru tālām ekosistēmām, norādīts izdevumā "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zinātnieki atzīst, ka šis atklājums viņus pārsteidzis. Pēc Fukušimas avārijas paaugstināta radiācija gan tika konstatēta sīkākās zivīs un planktonā Japānas krastu tuvumā, bet līdz šim tika domāts, ka garajā ceļā pāri okeānam tunčiem būtu vajadzējis atbrīvoties no radionuklīdiem vielmaiņas ceļā.
Kā secinājuši pētījuma autori, iespējams, kā sākotnēji radioaktīvā cēzija klātbūtne tunčos bijusi daudz augstāka.
Zilie tunči nārsto Japānas vai Filipīnu piekrastē, un daļa jauno zivju dodas pāri Klusajam okeānam, sasniedzot pat Amerikas krastus. Zinātnieki norāda, ka viņu pētījumā pārbaudīti jauni, apmēram sešus kilogramus smagi tunči, kas varētu būt atstājuši Japānas piekrasti aptuveni mēnesi pēc avārijas, ap to laiku, kad notika lielākā radiācijas noplūde.
LETA