Miris Etiopijas revolucionārs un valdības galva 20 gadu garumā Meless Zenavi
Meless Zenavi nebija redzams sabiedrībā divus mēnešus un atbilstoši mediju ziņām bija sasirdzis un ārstējies Briselē.
Pasaulē

Miris Etiopijas revolucionārs un valdības galva 20 gadu garumā Meless Zenavi

Jauns.lv

Slimnīcā ārzemēs 57 gadu vecumā miris Etiopijas premjerministrs Meless Zenavi, kurš valsti pārvaldīja vairāk nekā divas desmitgades un bija kļuvis par ietekmīgu reģionālo līderi, otrdien apliecināja valdība.

Miris Etiopijas revolucionārs un valdības galva 20...

"Vakar vakarā ap pusnakti premjerministrs Meless Zenavi aizgāja no dzīves," sacīja valdības pārstāvis Berekets Simons, norādot, ka valstsvīrs miris, atrodoties ārzemēs.

Meless nebija redzams sabiedrībā divus mēnešus un atbilstoši mediju ziņām bija sasirdzis un ārstējies Briselē.

"Viņa atlabšanas process noritēja sekmīgi, bet pēkšņi kaut kas notika un viņu vajadzēja nogādāt intensīvās terapijas nodaļā, bet tie viņa dzīvību nevarēja saglabāt," sacīja Berekets.

Atbilstoši Etiopijas konstitūcijai, valdības vadītāja pienākumus pildīs vicepremjers Hailemariams Desalegns.

Adisabebā diplomāti un eksperti atzīst - nav skaidrs, kā valdība tika vadīta kopš premjera sasirgšanas jūnijā.

Prezidenta varai Etiopijā ir ceremoniāls raksturs, un reālā politiskā vara bija Melesa rokās. Viņš nāca pie varas 1991.gadā, kad bija gāzis asiņainā diktatora Mengistu Hailes Mariama režīmu.

Melesa valdība oficiāli sekmēja etnisko federālismu, nozīmīgas pilnvaras deleģējot reģionālajām, uz etniskajiem principiem balstītajām varasiestādēm, tomēr centrālā vara joprojām stingri atradās valdošās partijas rokās.

Melesa nāve ir liels zaudējums visam reģionam, jo Etiopijai bijusi nozīmīga loma kaimiņvalstu politiskajā dzīvē. Adisabebā atrodas arī Āfrikas Savienības galvenā mītne.

Kenijas prezidents Mvai Kibaki atzinis, ka Meless bija "pragmātisks un vieds" līderis, kurš palīdzējis stabilizēt savu valsti, nostādījis to uz ekonomiskās izaugsmes ceļa.

Melesa līdera un sarunvedēja prasmes "pietrūks visam reģionam un Āfrikai", sacīja Kibaki.

Melesam bija svarīga loma centienos panākt mieru neatkarību ieguvušās Dienvidsudānas un tās agrākās pilsoņkara pretinieces - Sudānas - starpā. Viņa veikumu cildināja Dienvidsudānas informācijas ministrs Barnaba Marials Benjamins.

"Viņš bija cilvēks, kurš pilnīgi skaidri varēja pateikt, kādas ir abu valstu pozīcijas, un abas puses viņu cienīja," norādīja ministrs.

"Dienvidsudānai tas ir bēdīgs notikums. Viņš bija izcils ne tikai attiecībā uz mūsu stratēģiskajām attiecībām Dienvidsudānas un Etiopijas starpā, bet arī kā Āfrikas Savienības (ĀS) priekšsēdētājs, kura uzdevums bija panākt mieru Sudānas un nule kā neatkarību ieguvušās Dienvidsudānas starpā," sacīja Benjamins.

Uganda par Melesa nāvi ir "šokēta un bēdu pārņemta", apliecināja Ugandas reģionālās sadarbības ministrs Asumans Kijingi, uzsverot, ka Melesa aiziešana mūžībā "visai Āfrikai ir liels zaudējums".

"Viņš palīdzēja rast risinājumu Āfrikas problēmām," sacīja ministrs, īpaši izceļot Melesa atbalstu ĀS bruņotā kontingenta cīņām ar Somālijas nemiernieku kustības "Shebab" kaujiniekiem.

Kijingi pauda cerību, ka jaunā Etiopijas vadība turpinās tās patreizējo sadarbību ar ĀS kontingentu, kurā Ugandas armijai ir svarīga loma, centienos stabilizēt Somāliju.

Dienvidāfrikas prezidents Džeikobs Zuma cildināja Melesu, sakot, ka viņš bijis "spēcīgs līderis - ne tik vien savas valsts, bet visa Āfrikas kontinenta līderis".

"Tā ir īsta traģēdija - apraudāt šo izcilo līderi, kas veicis ieguldījumu, būdams aktīvs spēlētājs vairākās kontinenta un globālās iniciatīvās, īpaši jau pieņemot savā valstī ĀS," sacīja Zuma.

LETA/Foto: AFP/LETA

Tēmas