Ķīnai jauna stratēģija cīņai ar disidentiem
Aktīvisti: Ķīnā disidenti tiek turēti psihiatriskajās slimnīcās
Ķīnā simti tūkstoši cilvēku, arī disidenti, ik gadu pret savu gribu tiek ievietoti psihiatriskajās slimnīcās, šādā veidā viņus bieži vien sodot, trešdien apliecināja organizācija "Ķīnas cilvēktiesību aizstāvji" (CHRD).
Valdības amatpersonas bieži vien iesloga aktīvistus, disidentus un petīciju iesniedzējus, kamēr ietekmīgie un bagātie var ļaunprātīgi izmantot sistēmu, lai turētu apcietinājumā oponentus, norāda organizācija.
""Garīgo slimību" dēļ ieslodzījumā turētie Ķīnā ir viena no vismazāk aizsargātākajām grupām," sacīja CHRD starptautiskā direktore Renē Sja.
"Viņiem tiek atņemta viņu brīvība uz it kā esošas invaliditātes pamata, turklāt tiem, kas pārkāpj viņu tiesības, nav jārēķinās ar tikpat kā nekādu juridisko pārraudzību un vai atbildību kāda priekšā," skaidroja Sja.
Nonākot psihiatriskās slimnīcās, cilvēki ir pakļauti piespiedu ārstēšanai un fiziskai ietekmēšanai, arī ar elektrošoku. Viņiem bieži vien liegts sazināties ar ģimenes locekļiem vai advokātiem, viņiem ir maz izredžu aizstāvēt savu lietu tiesā.
Sistēmu ir "ļoti viegli izmantot ļaunprātīgi", norāda ziņojuma autori.
Ziņojums sagatavots ANO pirmajam pārskatam par to, kā Ķīna ievēro Invalīdu tiesību konvenciju, ko tā parakstīja 2008.gadā. Konvencijā aizliegts cilvēku turēt apcietinājumā viņa invaliditātes dēļ.