Irānā turpinās Nepievienojušos valstu kustības forums
Irānā turpinās Nepievienojušos valstu kustības (NAM) forums, kurš ilgs līdz 31.augustam un kuru plāno apmeklēt vairāki augsta ranga līderi, tostarp ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns, Ēģiptes prezidents Muhameds Mursi, Kubas līderis Rauls Kastro un Indijas premjerministrs Manmohans Singhs.
Irāna, kura rīko šo forumu, domājams, izmantos to sava starptautiskā statusa stiprināšanai.
Teherānā ieradušās amatpersonas no aptuveni 100 valstīm. Otrdien gaidāma ārlietu ministru tikšanās, bet ceturtdien - valstu un valdību vadītāju divu dienu samits, kurā tiks pārstāvētas vairāk nekā 30 valstis.
Lai gādātu par drošību un kārtību NAM foruma laikā, Teherānas ielās izvietoti aptuveni 110 000 policistu.
NAM sastāvā ietilpst 119 valstis un palestīniešu pašpārvalde, kas uzskata, ka nav saistītas ar kādu no pasaules lielvaru blokiem.
Gaidāmajā samitā Irāna pārņems NAM prezidentūru, nomainot Ēģipti.
Lai gan NAM pēdējo pāris desmitgadu laikā arvien biežāk uzlūkota kā anahronisms, Irāna acīmredzot vēlas to atdzīvināt kā pretsvaru ANO Drošības padomes pastāvīgo dalībvalstu - Lielbritānijas, Francijas, Ķīnas, Krievijas un, jo īpaši, ASV - ietekmei.
Tomēr gaidāms, ka par foruma galveno jautājumu kļūs Sīrijas konflikts, un Ēģiptes prezidents Mursi nāks klajā ar ideju izveidot kontaktgrupu, kurā ietilptu Sīrijas režīma atbalstītāja Irāna un Saūda Arābija un Turcija, kuras atbalsta Sīrijas opozīciju.
"Ja šī grupa būs veiksmīga, Irāna būs daļa no risinājuma, nevis problēmas," svētdien žurnālistiem norādīja Mursi preses pārstāvis.
Sīrijas prezidents Bašars al Asads NAM forumu neapmeklēs. Damasku tajā pārstāvēs premjerministrs un ārlietu ministrs, vēsta Irānas raidorganizācija IRIB.
Domājams, ka samitā tiks skarts arī jautājums par Irānas atbalstu palestīniešiem. Irānas augstākais līderis ajatola Ali Hamenei un prezidents Mahmuds Ahmadinedžads vairākkārt ir nodēvējuši Izraēlu par ļaundabīgu audzēju, kuram nav vietas Tuvajos Austrumos.
Irāna, domājams, forumā mēģinās gūt atbalstu arī savai kodolprogrammai, kas pasaulē tiek vērtēta pretrunīgi. Rietumu valstis uzskata, ka Teherāna šīs programmas ietvaros mēģina radīt kodolieročus, bet Irāna apgalvo, ka tā domāta tikai un vienīgi civiliem mērķiem.
Irānas ārlietu ministrs Ali Akbars Salehi svētdien norādīja, ka samitā tiks apspriests arī "konkrētu valstu vienpusējās sankcijas pret dažām NAM loceklēm", ar to domājot Rietumu ekonomiskās sankcijas pret Irānu tās kodolprogrammas dēļ.
LETA, Foto: EPA/LETA