Lietuvas politologi Seima vēlēšanu otrajā kārtā lielākos panākumus prognozē sociāldemokrātiem
Lietuvas politologi svētdien notiekošajā Seima vēlēšanu otrajā kārtā būtiskus pārsteigumus neprognozē, bet lielākos panākumus paredz sociāldemokrātiem, savukārt šobrīd pie varas esošajai Tēvzemes savienībai-Lietuvas kristīgajiem demokrātiem paredz stipra opozīcijas līdera lomu, vēsta portāls "Lrytas.lt".
Par 67 mandātiem šajā reizē sacenšas 134 kandidāti, kas pirmajā kārtā vienmandāta apgabalos ieguvuši visvairāk balsu.
Vēlētāju aktivitāte šai reizē ir mazāka nekā pirmajā kārtā un politologi uzskata, ka tas var nākt par labu tām partijām, kuru kandidāti pēc pirmās kārtas bija pārliecinošā vadībā lielākā vienmandāta apgabalu skaitā. Visvairāk šādu līderu - 23 - ir "tēvzemiešiem".
Tas ļāvis konservatīvo premjeram Andrjum Kubiļum prognozēt, ka triju pirmo vietu ieguvējas pirmajā kārtā - Darba partija, sociāldemokrāti un "tēvzemieši" - šoreiz varētu izcīnīt līdzīgu mandātu skaitu.
Sociāldemokrātiem, kas pirmajā kārtā palika otrajā vietā, eksperti šoreiz prognozē labākus rezultātus nekā Darba partijai, kas pirms divām nedēļām ieguva visvairāk mandātu.
Tam varētu būt divi iemesli - sociāldemokrātu kandidāti pēc pirmās kārtas bija vadībā 17 vienmandāta apgabalos, bet "darbieši" - tikai 12. Turklāt iespējams, ka uz daļu potenciālo Darba partijas vēlētāju negatīvu iespaidu atstājis balsu pirkšanas skandāls, kurā visvairāk pieminēts tieši šīs partijas vārds.
Politologs Aļģis Krupavičs uzskata, ka pirmajā vietā otrajā kārtā būs sociāldemokrāti, bet otrajā - vai nu Darba partija vai "tēvzemieši".
Tomēr viņš noraidījis iespēju, ka otrās kārtas rezultāti novērsīs kreiso partiju nākšanu pie varas Lietuvā, paredzot, ka konservatīvajiem kopā ar liberāļiem neizdosies iegūt pietiekamu mandātu skaitu, lai veidotu koalīciju.
Lietuvas Seimā pavisam ir 141 deputātu vieta, 70 no tām tiek sadalītas daudzmandātu apgabalos pēc partiju un koalīciju sarakstiem, bet 71 - vienmandāta apgabalos.
Jau ziņots, ka 14.oktobrī notikušajā pirmajā kārtā sadalīti 73 mandāti, bet viena apgabala rezultāti anulēti nopietnu pārkāpumu dēļ, un tur atkārtotas vēlēšanas var notikt ne agrāk kā pēc pusgada - līdz tam Lietuvas parlamentā strādās tikai 140 deputāti.
Pirmajā kārtā daudzmandātu vēlēšanu apgabalā 17 mandātus ieguva Krievijā dzimušā biznesmeņa Viktora Uspaskiha populistiskā Darba partija, par ko saņemts arī visvairāk sūdzību attiecībā uz iespējamo balsu pirkšanu. 15 mandātus izcīnīja bijušā finanšu un satiksmes ministra Aļģirda Butkeviča vadītie sociāldemokrāti. Vēl pa vienai deputāta vietai abas šīs partijas ieguva vienmandāta apgabalos.
13 mandātus sev nodrošināja premjera Kubiļus vadītā Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti.
Pa septiņām deputātu vietām izcīnīja "tēvzemiešu" līdzšinējā koalīcijas partnere - Liberāļu kustība - un jaunizveidotā partija "Drosmes ceļš", kas veidojusies saistībā ar tā dēvēto Kauņas pedofilijas skandālu un par savu galveno uzdevumu izvirza cīņu ar korupciju.
Savulaik impīčmenta ceļā no prezidenta amata atstādinātā Rolanda Paksa partija "Kārtība un taisnīgums" ieguva sešus mandātus, bet Lietuvas poļu vēlēšanu akcija - piecus mandātus plus vēl vienu vienmandāta vēlēšanu apgabalā.
Pārējās partijas 5% barjeru iekļūšanai Seimā nepārvarēja.
Šie pirmās kārtas rezultāti ļāva prognozēt Lietuvas politikā un ekonomikā būtisku pagriezienu pa kreisi. Pēcvēlēšanu naktī sarunas par iespējamu koalīcijas veidošanu ievadīja Darba partija, sociāldemokrāti un partija "Kārtība un taisnīgums". Darba partijas līderis Uspaskihs vēlāk izteicās, ka šai trijotnei varētu pievienoties arī viena no līdzšinējās koalīcijas partnerēm - Liberāļu kustība - un, iespējams, arī Lietuvas poļu vēlēšanu akcija.
Savukārt sociāldemokrātu vadītājs Butkevičs, kas pie šāda spēku sadalījuma tiek minēts kā reālākais premjera amata kandidāts, norādījis, ka līdz šim panākta tikai mutiska vienošanās veiksmes gadījumā veidot valdošo vairākumu, bet par portfeļu sadali nav runāts.
Vienmandāta apgabalos otrajā kārtā sacentās pa 35 "tēvzemiešu" un Darba partijas kandidātiem, 28 sociāldemokrāti, deviņi "Drosmes ceļa" pārstāvji, septiņi kandidāti no partijas "Kārtība un taisnīgums", pa sešiem - no Liberāļu kustības un Lietuvas poļu vēlēšanu akcijas, kā arī četri neatkarīgie kandidāti un pa diviem pārstāvjiem no Lietuvas zemnieku un zaļo savienības un Liberāļu un centra savienības.
LETA