Ārstiem izdevies uzveikt asins vēzi jeb leikēmiju, izmantojot HIV vīrusu
Amerikāņu ārsti izglābuši septiņus gadus vecas meitenītes dzīvību, izārstējot leikēmiju ar modificētu cilvēku imūndeficīta vīrusu (HIV).
Emīlija Vaitheda ar smago slimību Filadelfijas bērnu slimnīcā cīnījās jau divus gadus, taču ķīmijterapijas kurss bija neefektīvs un meitenīte bija tuvu nāvei.
Tādēļ ārsti februārī piekrita viņu iekļaut eksperimentālā terapijas programmā, kurā cīņai pret vēzi tika izmantots ģenētiski izmainīts HIV.
Terapijā izmantotajam vīrusam bija atņemtas HIV/AIDS raksturīgās postošās spējas iznīcināt cilvēka imūnsistēmu, tā vietā vīruss ļāva meitenes imūnās šūnas padarīt par spēcīgu ieroci, kas pats iznīcināja agresīvās leikēmijas šūnas.
Emīlija Veitheda ir pirmais bērns un viens no ļoti nedaudziem cilvēkiem, kuru ārstēšanā izmantota šī terapija, kuras oficiālais nosaukums ir "CTL019".
Vienlaikus Filadelfijas bērnu slimnīca uzsver, ka pagaidām šo terapijas metodi vēl nevar dēvēt par brīnumlīdzekli.
Terapijā vispirms tika izdalītas meitenes imūnsistēmas šūnas - T limfocīti. Pēc tam tika izmantots modificēts cilvēka imūndeficīta vīruss, lai ievadītu organismā jaunu gēnu, kas pastiprinātu T limfocītu darbību un ļautu organisma imūnsistēmai pamanīt un pēc tam uzbrukt vēža šūnām, kuras iepriekš organisms nespēja identificēt kā iznīcināmas.
Pēc tam uzlabotās imūnsistēmas šūnas tika ievadītas atpakaļ meitenes organismā, lai tās paveiktu savu darbu un iznīcinātu vēža šūnas.
"Zinātnieki ir radījuši vadāmas raķetes, kas mērķē un iznīcina B šūnas, tādējādi uzbrūkot B šūnu leikēmijai," skaidro slimnīca.
Meitenīti ārstējušais Filadelfijas bērnu slimnīcas onkologs Stīvens Grups skaidroja, ka terapijas laikā nepastāvēja nekāds risks inficēties ar HIV.
"Izmantojot vīrusu, mēs jauno gēnu ievadījām T limfocītos. Vīruss tika radīts no HIV, taču visas vīrusa daļas, kas var izraisīt slimību, tika nodalītas nost," skaidroja Grups.
"Nav iespējams saslimt ar HIV vai kādu citu infekciju. No vīrusa tikai atlikušas tās īpašības, kas ļauj jaunos gēnus ievadīt šūnās".
Terapijas laikā Emīlijas veselības stāvoklis ļoti pasliktinājās un viņa nonāca intensīvās aprūpes nodaļā, kas apliecina, cik ļoti riskanta var būt šī procedūra.
Taču meitenītei ievadīti medikamenti, kas daļēji bloķēja imūnās sistēmas reakciju, bet neietekmēja leikēmijas ārstēšanu, un viņa veiksmīgi atlaba.
Terapijas rezultātā Emīlijas organismā vairs nav leikēmijas pēdu, turklāt viņas imūnā sistēma ir mobilizēta un turpina pasargāt no vēža šūnu atgriešanās.
"Viņas organismā nav leikēmijas pēdu. Taču mums jāredz, kā tuvākajos gados turpināsies remisija un tikai mēs varēsim domāt par to, vai viņa ir izārstēta, vai nav. Pagaidām vēl ir par agru par to spriest," sacīja Grups.
LETA, Foto: EPA/LETA, Bulls Press