Cīņā ar islāmistiem uz Mali vidieni devušies pirmie afrikāņu spēki
ANO ir autorizējusi 3300 karavīru lielu Rietumāfrikas Valstu ekonomiskās kopienas (ECOWAS) spēku nosūtīšanu uz Mali, bet arī Čada apsolījusi no savas puses 2000 karavīrus, līdz ar to kopējie misijas mērogi būs daudz lielāki.
Pasaulē

Cīņā ar islāmistiem uz Mali vidieni devušies pirmie afrikāņu spēki

Jauns.lv

Pirmais Mali izvietotais Rietumāfrikas valstu militāro spēku kontingents sācis virzīties uz valsts vidieni, kur Francijas karavīri palīdz Mali armijai cīņā pret islāmistu kaujiniekiem, trešdien paziņojis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss.

Cīņā ar islāmistiem uz Mali vidieni devušies pirmi...

Ministrs atklāja, ka Mali galvaspilsētā Bamako un kaimiņvalstī Nigērā izvietoti aptuveni 1000 karavīri no Rietumāfrikas valstīm un Čadas, bet, cik liels skaits devies uz Mali vidieni, viņš neatklāja.

Fabiuss norādīja, ka sevišķi nozīmīgi būs karavīri no Čadas, jo viņi pazīst teritoriju un ir pierādījuši savas spējas.

"Afrikāņu spēki izvietojas daudz ātrāk, nekā gaidīts. Tas, protams, rada virkni loģistikas problēmu, bet man jāsaka, ka redzu ļoti lielus pūliņus no mūsu afrikāņu draugiem," uzsvēra Fabiuss.

Jau vēstīts, ka krīze Mali aizsākās pirms gada, kad sacelšanos valsts ziemeļos sāka tuaregu nomadi, kas ilgstoši uzskatījuši, ka centrālā valdība pret viņiem izturas netaisnīgi. Armijas vadība valdībai savukārt pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un Bamako martā sarīkoja apvērsumu.

Politiskā vakuuma rezultātā centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi.

Tuaregu aprēķina alianse ar islāmistiem drīzi vien izjuka, bet islāmistu grupējumi sāka pārvaldīt to kontrolē nonākušās teritorijas kā brutālu viduslaiku emirātu un ieviesa šariata likumus to radikālākajā formā.

Ārzemēs radās bažas, ka islāmistu pārvaldītie Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti".

Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija. Sākotnēji franču kara aviācija īstenoja uzlidojumus islāmistu pozīcijām, bet tagad franču karavīri kopā ar Mali armiju piedalās arī sauszemes operācijās.

LETA, Foto: AFP/LETA