Afganistānas parlaments pārtrauc debates par sieviešu tiesībām
Afganistānas parlaments sestdien pārtraucis debates par sieviešu tiesību likumu, kura mērķis ir pasargāt viņas no vardarbības ģimenē.
Likums, kas aizliedz vardarbību pret sievietēm, precības ar bērniem un piespiedu laulības, tika pieņemts jau 2009.gadā ar prezidenta Hamida Karzai dekrētu, taču līdz šim šādas normas parlamentā nav tikušas apstiprinātas.
Debates par likumu parlamenta spīkers pārtrauca 15 minūtes pēc tam, kad islāmisti pieprasīja, lai tiktu atcelts arī iepriekšējais likums, kas izdots ar prezidenta dekrētu.
Pamatojoties uz šobrīd spēkā esošo likumu, aiz restēm nonākuši jau vairāki simti cilvēku, taču iecere apstiprināt šīs normas arī parlamentā radījusi šķelšanos cilvēktiesību aizstāvju vidū.
Daļa no sieviešu tiesību aizstāvjiem uzskata, ka likuma atvēršana debatēm parlamentā var novest pie tā, ka islāmisti panāks tā normu mīkstināšanu vai pat pilnīgu atcelšanu.
Skeptiķu vidū ir arī parlamenta deputāte Farhunda Zahra Naderi, kura sarunā ar britu raidorganizāciju BBC norādīja, ka svētdienas notikumi apliecina viņas šaubu pamatotību.
Debašu laikā mullas un citi konservatīvie deputāti apsūdzēja Karzai par nostāšanos pret šariatu jeb tradicionālajām islāma tiesībām. Īpaši aktīvi viņi iestājās pret normu, kas paredz vīriešus sodīt par tā dēvētajām izvarošanām laulībā.
Viena no deputātiem, kas iestājas par nepieciešamību likumu apstiprināt parlamentā, ir Favzija Kūfi, kas pirms diviem gadiem izdzīvoja talibu sarīkotā atentātā.
Viņa bažījas, ka gadījumā, ja likums netiks apstiprināts parlamentā, Afganistānas līderi varētu to grozīt, cenšoties panākt izlīgumu ar talibiem.
Pašreizējais prezidents Karzai jau izpelnījies sieviešu tiesību aizstāvju kritiku par biežo savas nostājas maiņu.
2012.gadā viņš, piemēram, atbalstīja garīdznieku padomes izdotos "uzvedības noteikumus", kuri zināmos apstākļos atļāva vīriem sist savas sievas.
LETA, Foto: Shutterstock