Ungārijas tiesa notiesā četrus čigānu slepkavas
Ungārijas tiesa otrdien notiesājusi četrus ungārus par sešu čigānu noslepkavošanu brutālos un rasistiski motivētos uzbrukumos laika posmā no 2008.gada līdz 2009.gadam.
Trim ungāriem - Ārpādam Kišam, Ištvānam Kišam un Žoltam Peto - piespriests mūža ieslodzījums, bet ceturtajam apsūdzētajam Ištvānam Čontošam, kurš piedalījās noziegumos kā savu līdzdalībnieku šoferis, piespriests 13 gadu cietumsods.
Gada laikā četri ungāru vīrieši - vecumā no 28 līdz 42 gadiem - nogalināja sešus cilvēkus, tostarp piecus gadus vecu bērnu, un vēl piecus cilvēkus smagi ievainoja.
Visi cietušie bija čigāni.
Ungārijā čigāni ir pieci līdz astoņi procenti no desmit miljonus lielā iedzīvotāju kopskaita. Tomēr čigānu kopienu raksturo nabadzība un augsts bezdarbs, tādēļ viņi bieži kļūst par sabiedrības atstumtajiem un tiem nākas saskarties ar apvainojumiem un fiziskiem uzbrukumiem.
Sākot no 2008.gada jūlija, 14 mēnešu laikā četri ungāri veica deviņus uzbrukumus čigāniem dažādos ciematos valsts vidienē un ziemeļaustrumos. Uzbrukumos viņi izmantoja granātas, ieročus un Molotova kokteiļus.
Vienā šādā uzbrukumā viņi aizdedzināja čigānu māju un nošāva tēvu ar dēlu, kad tie centās degošo ēku pamest.
Tiesas prāva čigānu slepkavību lietā ilga divarpus gadus, un sprieduma nolasīšanas laikā tiesas nams un tā apkārtne tika pastiprināti apsargāta.
Simtiem cilvēku bija ieradušies noklausīties spriedumu. Vairākiem mugurā bija krekli ar upuru attēliem, bet uz viena bija lasāms: "Viņu āda bija viņu noziegums".
Prokuratūra tiesā atklāja, ka apsūdzētajiem arī agrāk bijušas saķeršanās ar čigāniem.
Visi slepkavas ir kvēli ungāru futbola kluba "Debrecen" līdzjutēji un saistīti ar neonacistu aprindām. Prokuratūra apgalvoja, ka doma par slepkavībām viņiem radusies krogā.
Ungārijas Pilsonisko brīvību savienība pirmdien uzsvēra, ka tiesas spriedums būs nozīmīga liecība tam, kāda Ungārijā nākotnē būs attieksme pret rasismu.
Savienība uzskata, ka pārliecinošs spriedums spēs novērst līdzīgus noziegumus nākotnē.
"Aizspriedumi pret čigāniem un to rezultātā radušies noziegumi joprojām ir nopietnākais cilvēktiesību jautājums Ungārijā," norādīja savienības pārstāvis.
LETA